Modayı Anlamak

Moda Nedir?

Moda nedir? Modaya kısaca geçici yenilik diyebiliriz. Bu yenilik sadece giyim-kuşam anlamında değildir. Göze hitap eden her şeyde moda vardır ama en çok kullanılan konu ise insanların dış görünüşleridir. Peki insanın dış görünüş dışında hangi konularda da varlığını görebiliriz? Mesela; Sanat, müzik, edebiyat, iç mimarlık, yeme-içme gibi konuları da kapsar. Örneğin iç mimarlıkta 2018’de hem mobilya hem tekstil hem de duvar renklerinde pastel tonlar daha çok tercih ediliyor. Yeni çıkan sinemalara bakarsanız yeni dekorlar kullanıldığını görebilirsiniz. Diğer örnek de müzikten olsun; müziklerde 80’ler ya da 90’lar diye ayrılmış. Bu durum o zamanlarda trend olmuş müziklerin şimdilerde rafa kaldırıldığını görebiliriz. Tabi ki modayı en net insanın dış manzarasını alan her ayrıntıdan takip edebiliriz.

Moda eskiden sürekli yenilik isteyen bir dal haline gelmişti ama son yıllarda öyle değil. Sürekli yeni elbiseler dikmek yerine olan elbiseleri farklı dizayn ederek insanların tercihine sunuluyor. Moda aslında bazı insanlar tarafından gereksiz görülüyor. Ama şüphesiz ki moda, dış görüşümüzü, karakterimizi ve düşünce yapımızı, ayrıca dini inancımızı yansıtır. Bu yüzden gereksiz olarak görülmesi çok da mantıklı değildir. İnsanların nasıl giyindiği tercihleridir ve insanların tercihleri de kişilik özellikleri hakkında ipuçları verir. İnsanların kişilik ipuçları da sizlerle onlar arasındaki iletişimi sağlar. Siz kendi iç dünyanıza göre, tarzınızı en iyi yansıtan modayı takip edersiniz. Modayı takip edip uygulamak için de bazı kriterlerin olması gerekir. Mesela vücut yapınıza uygun, ki bunun için kendinizi tanıyor olmanız gerekir, iç dünyanızı doğru temsil edecek renkler ve sevdiğiniz tarzda giyinmeniz gerekir. Aksi halde ‘emanet duruyor’ tabiri doğru olur. Rahatına düşkün kimseler rahat, spor tarzları tercih eder ya da hanım hanımcık giyinmeyi sevenlerde aynı şekilde hanım hanımcık giyinirse giydikleriyle bütünleşmiş de olurlar.

Yıllara Göre Değişen Moda Anlayışı

Bazen de moda bir zorba olarak da düşünülebilir. Mesela üretimde 2000’li yıllarda hep düşük bel pantolonlar vardı ama düşük bel sevmediği halde giymek zorunda kalan kişiler oldu. Son yıllarda da dar paça giymek moda oldu ama bol paça pantolon giymek isteyenler çok az yerde bol paça pantolon bulabildiler. Aslına bakarsanız yeniliklere açık olmak gerekir. Kendi ördüğümüz duvarları yıkabilmek gerekir. Yani bu demek olmuyor ki kendimizden ödün veriyoruz. Değişim ile gelişim karıştırılmamalıdır. Sözün özü kendi stilimize uygun yeniliklere açık olmak asla yanlış bir şey değildir.

Artık eskisi gibi modayı fazla para harcamadan takip edebiliyoruz ve modaya kolayca ulaşabiliyoruz. İnternet sayesinde önceliğimiz tarzımız ve bunu da ‘kombin yapma’ ifadesine uygun olarak kolaylıkla yapabiliriz. Kombin aslında tamamlama anlamına geliyor. Mesela saatiniz, çantanız, giyiminiz, saç stiliniz gibi hepsini bir bütün haline getirmeniz ve bunu birbirine uyumlu olacak şekilde hem renk hem tarz hem de diğer konularda ayarlamanız demektir.

Modayı sadece bayanlar takip etmez. Artık insanlar kendine önem veriyor. Dolayısıyla potaya erkekler de girmiş durumda. İnsanın kendine önem vermesi, hem iç hem de dış dünyası için önemlidir. Güzel, şık, hoş, uyumlu görünmek öz güven de verdiği için de önem taşır. Moda nedir ile ilgili merak ettikleriniz için Türkiye Moda Haberleri’ne göz atabilirsiniz. Hem hoşça hem de modayla kalın. 

 

No Comments Yet

Leave a Reply