Damat Ayakkabısı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Damat Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Damat ayakkabısı, bir damadın takım elbisesini tamamlayan en önemli aksesuardır. Damatlar kusursuz bir görünüm için ayakkabı seçerken düğünün yapılacağı mekanı göz önüne almalıdırlar. Düğünde tüm gözlerin gelinin ve sizin üzerinde olduğunu düşünecek olursak takım elbiseniz, kravatınız, kemeriniz, ayakkabınız ve hatta çorabınız ile bir uyum içerisinde olmalısınız. Peki damat ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Damat Ayakkabı

Rahat ve şık bir ayakkabı tercih etmelisiniz.

Tüm gün ayakta kalacağınızı ve koşturacağınızı düşünecek olursanız rahat bir ayakkabı seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Sizi rahatsız eden bir ayakkabının en özel günlerinizden biri olan düğününüze gölge düşürüp, sizi huzursuz etmesine izin vermemelisiniz. Damat ayakkabısı ayağınızda hava almasını sağlamalı, terleme yapmamalı ve ayağınızın şeklini alarak size rahat bir kullanım sağlamalıdır.

Takım elbisenize uygun ayakkabı seçmelisiniz.

Damatlık ve ayakkabı birbirleriyle uyumlu olmalıdır. Spor bir damatlık seçtiyseniz, süet ya da mat deri bir ayakkabı tercih edebilirsiniz. Klasik siyah bir takım elbise tercih ettiyseniz, parlak siyah deri klasik modellerine yönelebilirsiniz. Gri damatlıklarda siyah ayakkabı, lacivert veya bej renkteki takımlarda ise kahverengi renkteki ayakkabı modellerine göz atabilirsiniz.

Sportif Damat Ayakkabı

Düğün mekanına uygun ayakkabı seçmelisiniz.

Düğünün yapılacağı mekan da büyük önem arz ediyor. Kır düğünü yapılacak bir mekanda giyilecek ayakkabı ile balo salonunda giyilecek ayakkabıların aynı olması beklenemez. Şık bir balo salonunda giyeceğiniz klasik ayakkabılar mekanın atmosferine uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır. Kır düğünlerinde ya da kumsalda yapılan düğünlerde loafer ayakkabılar giyilebilir ya da daha sportif bir ayakkabı tercihinde bulunabilirsiniz.

Boy sorunu yaşayanlar özel tasarım damat ayakkabılarına yönelmelisiniz.

Gelin damattan daha uzun boyluysa ya da gelin topuklu ayakkabı giydiğinde damattan uzun oluyorsa bu durum sizleri rahatsız edebilir. Boy dengesini ayarlamak için damatlara özel tasarım ayakkabılar mevcuttur. Ayakkabı içerisine dışarıdan görünmeyecek şekilde taban eklenir ve içten yükseltilebilir. Boyunuz bu yöntemle normalden daha uzun görünecektir.

Çorap seçimine dikkat etmelisiniz.

Damatlığın ve ayakkabının yanında oldukça küçük bir detaymış gibi görünse de dikkate alınması gereken önemli parçadır çoraplar. Oturduğunuzda bacaklarınızın görünmesini engellemeli aynı zamanda çorabınızın kayıp pantolonunuzun altında kat kat birikmesine dikkat etmelisiniz. Beyaz çoraplardan olabildiğince uzak durmalısınız. Damatlık ayakkabısın içine giyeceğiniz çorap ayağınızın hava almasını sağlayan, terletmeyen, kaymayan, yumuşak dokulu rahat bir çorap olmalıdır. İpek ve pamuklu çorapları tercih edebilirsiniz. Eğer sportif tarzda bir ayakkabı seçtiyseniz çorabınızın ayakkabı içinden görünmesi hoş olmayacaktır.

Damat Ayakkabı ve Aksesuarları

Damat ayakkabısı önemli bir aksesuar olsa da tek başına gecenin starı olmanıza yardımcı olmaz. Takım elbiseniz, kravat ya da papyonunuz, kemeriniz, kol düğmeniz ile bir bütün halinde olmalıdır. En önemlisi ise gelinle uyum içerisinde olmalısınız. Daha ayrıntılı bilgili ve aklınıza takılanlar için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret edeniz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply