Gündelik Yaşamın Vazgeçilmezi – Parfüm

Parfüm… Kokusuyla cezbeden, insanları büyüleyen müthiş koku. Küçük bir cam şişenin içerisinde fakat etkisi oldukça büyük. Çeşitli parfüm şişesi tasarımları ve her birinin kendine has aromatik kokusuyla her mevsimin olmazsa olmazı. Gündelik yaşantımıza yerleşmiş ve bu denli önemli olan bu aromatik kokular hakkında neler biliyoruz? Parfümler hakkında merak edilen tüm soruları ve cevaplarını sizler için bu yazıda topladık.

Parfüm nedir, nasıl test edilir ve seçilir? Parfüm kokusu kişiden kişiye nasıl değişir? Parfümlerin ömrünü uzatmak için neler yapılabilir? Parfümün daha uzun süre tende durması için neler yapılmalıdır?

Kokusuyla Cezbeden Parfümler

Parfüm nedir ve nasıl test edilir ve seçilir?

Parfümler; kokulu yağlar, aromatik karışımlar ve çeşitli kimyasal maddeler ile hazırlanan güzel koku vermek amacıyla tasarlanmış bir karışımdır. Kısaca şişelenmiş güzel koku olarak tanımlayabiliriz. Peki tenimize uygun, en ideal ve güzel kokuyu nasıl bulabiliriz?

  • Öncelikle sabah çok erken saatlerde ve geç saatlerde koku alma duyumuzun etkinliği azalır. Koku almaçları uykusuzluk ve yorgunluktan olumsuz etkilenir. Parfüm seçimi için ideal saatler öğlen saatleridir.
  • Kokuları direk üzerinize sıkmayın. Öncelikle tester kağıtlarda deneyin. Eğer kokusu gerçekten hoşunuza gidiyorsa elinizin küçük bir kısmına sıkıp bir süre bekleyin. İlk sıktığınız andaki koku ile yarım saat sonraki koku bir olmayacaktır. Kokular tende kendini 30 dakika sonra daha net gösterir.
  • Seçim yaparken acele etmeyin. Kokuları belli aralıklarla sıkın. Burnumuz kokular konusunda oldukça hassas olsa da koku nöronları çabuk yorulurlar. Bu da kokuların birbirine girmesine neden olabilir.
  • Kendinize en uygun kokuyu seçebilmeniz için koku sınıflarını bilmelisiniz. Koku sınıfları: Oryantal, çiçek, meyve, şipre, yeşillik, odunsu, baharatlı…
  • Parfüm seçmeye giderken üzerinize başka bir parfüm sıkmamaya dikkat edin. Parfümden en yüksek verimi almak için nabız ölçtüğümüz yerlere sıkmanızı öneririz.
Kokusuyla Cezbeden Parfümler

Parfüm kokusu kişiden kişiye nasıl değişir?

İnsanların ciltleri farklılık gösterirler. Gerek hormonlar, gerek beslenme şekli kişilerin kokuyu taşımasında farklılıklara neden olur. Çok terleyen bir kişinin taşıdığı parfüm kokusu ile terlemeyen bir kişinin taşıdığı koku farklı olacaktır. Cilde parfümünüzü sıktığınızda, cildinizin kokusuyla harmanlanacak ve çevrenizdekiler size has olan bu kokuyu duyacaklardır.

Parfümlerin ömrünü uzatmak için neler yapılabilir?

Parfümlerin içerisinde bulunan bazı maddeler ışık, oksijen ve sıcaklık değişimlerinden etkilenebilirler. Bu kokunun değişmesine neden olabilir. Parfümlerin ömrünü uzatmak için onları nemli ve sıcak ortamlardan uzak tutun, serin yerlerde saklayın.

Parfümün tende daha uzun süre durması için neler yapılmalıdır?

Parfümü sıkmak için en ideal zaman duş sonra olarak belirtilmiştir. Kan dolaşımı hızlandığı için vücut ısısı artıyor, kokunun ciltte daha kalıcı olmasını sağlıyor. Ama siz yine de parfümünüzü yanınızdan ayırmayın. Gün içerisinde ara ara parfümünüzü tazeleyin.

Parfüm hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply