Moda ve Stil

Moda, belli süre zarfında etkili olan değişiklik istemekle toplumun hayatına giren geçici yeniliktir. Stil, bir insanın kendine özgü her şeyidir. Moda ile stil aslında bütünleyici rol oynar. Moda size stilinize uyabilecek alternatifler verir. Stilinize göre siz seç-beğen-al yaparsınız. Kendinizi modaya uydurmak şöyle dursun, aslında moda sizin stilinize uyar duruma geçer, tabi stiliniz belliyse. Aksi takdirde ‘moda kurbanı’ terimi geçerli olur. Çünkü moda olan ama stilinize uymayan giyim sizi yanlış yorumlatacaktır. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu stilinizi bilmeniz, ona uygun giyinmenizdir.

Stil çeşitleri çok fazladır. Bu çok doğal bir sonuçtur. Çünkü dünyada çok farklı kişilikte insan vardır. Hatta 10’dan fazla olan stil çeşitleri bazı insanları yine de tam yansıtamaz ama genel olarak 12 tane stil çeşidinden bahsedebiliriz. Kim bilir belki bugüne kadar siz de tam olarak stiliniz nedir bilmezken bundan sonra net karara varırsınız. Merak etmeyin yazının en altında bu stilleri yansıtan fotoğraflar da olacaktır.

Gotik Giyim Tarzı

1.Gotik giyim tarzı: Sivrilik, aykırılık kelimelerini içinde taşır. Tüller, kadifeler, danteller ve derilerle ön plana çıkar. Kombinlerini kalın ve yüksek topuklu ayakkabılarla tamamlarlar. Biraz vampir tarzına da kaçar.

Retro Giyim Tarzı

2.Retro giyim tarzı: Geçmişte belli dönemde moda olmuş kıyafetin yeniden popülerleşmesi ile oluşan tarzdır. Mesela geçmişte bir ara moda olan ispanyol paça pantolonların tekrar moda olması.

Vintage Giyim Tarzı

3.Vintage giyim tarzı: 20. Yüzyıl ve öncesinden kalan parçaları isterseniz şimdiki trendlerle kombinlemedir. Retro tarzı ile karıştırılmamalıdır. Çünkü Retro yeniden moda olması, vintage ise sizin seçiminizle eski parçayı çıkarıp kullanmanızdır.

Pin-up Giyim Tarzı

4.Pin-up giyim tarzı: Seksiliğin sevimlilikle beraber olduğu tarzdır. Daha çok vücut kıvrımlarını ortaya çıkaran, seksi görünmek isteyenlerin tercihidir.

Androjen Giyim Tarzı

5.Androjen giyim tarzı: Tamamen kadınların erkek kıyafeti giymesi denilebilir. Erkeksi görünüm bu tarzda kendini gösterir.

Maskülen Giyim Tarzı

6.Maskülen giyim tarzı: Kadın kıyafetleri, aksesuarları ve ayakkabılarında erkeksi bir hava olmasıdır. Ama androjen ile karıştırılmamalıdır. Çünkü adrojen tamamen erkeksi iken maskülen biraz da olsa kadın izi taşır.

Bohem Giyim Tarzı

7.Bohem giyim tarzı: Aslında çingene giyim derseniz yeridir. Çünkü özgür, rahat, anı yaşamayı seven, gezgin ruhlu insanların sevdiği tarzdır denebilir.

Eklektik Giyim Tarzı

8.Eklektik giyim tarzı: Farklı tarzlardan zıt parçaların bir araya getirilmesiyle yapılan giyimdir. Karma moda da denilebilir. Mesela farklı desenlerde etek ve bluzun kombin edilmesi.

9.Feminen giyim tarzı: Tabir yerindeyse hanım hanımcık giyimdir. Kadınsı hatlar vurgulanır.

Monokrom Giyim Tarzı

10.Monokrom giyim tarzı: Üst ve başın tek renk tercih edilmesidir.

Pop-Art Giyim Tarzı

11.Pop-art giyim tarzı: Zıtlıkların uyumudur, aslında eklektik tarz ile arasındaki fark, şık olma kaygısı yok daha çok özgür ve farklı olmak isterler.

Barok Giyim Tarzı

12.Barok giyim tarzı: İşlemeler, şatafat, süslemeler ile zenginlik gösteren giyim tarzıdır. Bütün bu stillerin temelini her ne kadar insanlar oluştursa da stilistler, tasarımcılar, modacılar bu stillere yenilik ve yaratıcılık katarak çok daha güzel bir hal aldırmışlardır.

Stilinizi kendinizi, ruhunuzu, vücudunuzu tanıyarak bulursunuz. Trendlerle modayı birleştirip tarzınızı yansıtacak şekilde giyinirsiniz. Seçim sizin. Ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşın.

 

No Comments Yet

Leave a Reply