Nişanlık Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Nişanlık seçimi, evlenme arifesinde olan genç kızlarımız için büyük önem arz ediyor. Yıllarca hayalini kurduğunuz nişan gecesinde sevdiklerinizin ve çevrenizdekilerin beğenisini almayı, gözlerini kamaştırmayı kim istemez ki. Şimdi sizlere nişanlık seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

  • Vücut tipi

Öncelikle vücudunuzu iyi tanımalı ve vücut tipinize göre nişanlık elbise seçmelisiniz. Vücut tipini iyi tanıyan kadınlarımız mağazalardaki spot ışıklara aldanmazlar, sonrasında hüsrana uğramazlar. Elma, armut, dikdörtgen ve kum saati olmak üzere 4 çeşit vücut tipi vardır.

Elma Vücut Tipi

Elma vücut tipine sahipseniz dikkatleri karın bölgesinden uzaklaştırmalısınız. Kollarınızı, boynunuzu, bacaklarınızı ve yüzünüzü ön plana çıkarmanızı öneriyoruz. Önü V şekilde olan elbiseleri tercih edebilirsiniz çünkü v yakalar üst kısmınızı daha ince ve zarif gösterecektir.

Armut Vücut Tipi

Armut vücut tipine sahipseniz basenlerinizi kapatan, belden aşağı genişleyen elbiseleri tercih edebilirsiniz. A kesim ya da prenses modeller tam size göre. Basen bölgesi dar olan ve ince kumaşlı elbiselerden uzak durmaya özen gösterin.

Dikdörtgen Vücut Tipi

Dikdörtgen vücut tipine sahipseniz bel bölgenizi ön plana çıkarmayacak elbiselere yönelin. Omuzları öne çıkarmak için straplez modeller tercih edin. Bacak dekolteli elbiseler de dikkati bel bölgesinden uzaklaştıracaktır.

Kum Saati Vücut Tipi

Kum saati gibi bir vücut tipine sahip kadınlarımızın omuz ve basen genişlikleri neredeyse aynıdır ve ince bele sahiptirler. Dengeli bir vücut yapısına sahip oldukları için ne giyseler yakışır diyebiliriz. Ama odak noktaları bel ve boyun bölgesi olması daha iyi olacaktır.

  • Mekan seçimi

Söz kesimi çoğunlukla kız tarafının evinde yapılır. Söz kesimi veya nişan yapacaksınız abartıdan kaçınmalısınız. Ağır abiye kıyafetlerden uzak durmalı, onun yerine sade, rahat ve şık elbiseler tercih edebilirsiniz.

Kısa Nişanlıklar

Eğer yaz aylarındaysanız ve havuz başında, göl ya da deniz kenarı gibi açık alanda bir tören yapmak istiyorsanız rahat ve uçuş uçuş elbise modellerini tercih edebilirsiniz. Kış aylarındaysanız uzun kollu abiyelere yönelebilirsiniz. Tafta, saten gibi kalın kumaşlar kış aylarında kullanılacak kumaşlardan bazıları.

Kalabalık bir aile yapınız varsa ve kapalı bir alan tercih etmek istiyorsanız davet salonlarından kendinize uygun olanını seçebilirsiniz. Böyle bir ortamda biraz gösteriş fena olmaz. Hafif taşlı, dekolteli bir kıyafet tercih edebilirsiniz.

  • Mevsim ve hava durumu
Uçuş Uçuş Nişanlık Modelleri

Özellikle açık alanda yapılacak organizasyonlarda çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Nişan tarihi önceden belirlendiği için hava durumu ile ilgili bir net bir bilgi alamıyoruz. Yaz aylarında sıcak ve nemli havalarda ince kumaştan yapılan ve uçuşan rahat bir elbise daha doğru olacaktır. Vücudu saran elbiselerde rahatça hareket edemeyebilir, havanın etkisiyle bunalabilirsiniz. Eğer rüzgarlı bir güne denk gelmişseniz size önerimiz aşırı kısa ve uçuşan elbiselerden uzak durmanız yönünde.

  • Kumaş seçimi

Şifon, tafta, saten, ipek, tül, Fransız danteli, şantuk, organze abiyelerde en sık tercih edilen ve kullanılan kumaşlardandır. Kapalı bir alanda nişan yapacaksanız tafta, saten gibi gösterişli kumaşlar tercih edebilirsiniz. Açık alanda kır alanı ya da deniz kenarı gibi bir alandaysanız ipek, Fransız danteli veya tül kumaşları tercih edebilirsiniz.

  • Renk Seçimi
Nişanlık Renkleri

Ten renginiz ile uyumlu elbise seçmek daha doğru olacaktır. Beyaz tenliler pastel renkleri, esmerler ve buğday tenlilerse canlı renkleri tercih edebilir. İddialı bir görünüm için kırmızı rengi tercih edilebilirsiniz.

  • Damatla uyum
Damatla Uyum

Nişan elbisenizle damat adayının kıyafeti birbiri ile uyumlu olmalıdır. Bu uyumu renk tonlarıyla ya da aksesuarlar ile yakalamak mümkün. Ceketin cebine yerleştirilen mendil ya da elbisenize uygun kravat – papyon kullanılabilir.

Nişanlık seçerken siz nelere dikkat edersiniz ya da dikkat ettiniz? Görüş ve önerilerinizi bekliyoruz. Daha fazla bilgi bilgi için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret edin.

 

No Comments Yet

Leave a Reply