Nişanlık Seçiminde Renk ve Kumaş

Kumaş ve renk seçimi nişanlık elbise seçiminde dikkate alınması gereken konuların başında yer alır. Nişanlık kumaşları hakkında bilgi sahibi olmanız, nişan elbisesi seçiminizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Neredeyse birbirinin aynısı olan elbiseler arasındaki fiyat farkının neden kaynaklandığını, hangi kumaşın yakacağını yani terleteceğini ya da hangi kumaşın daha kolay kırıştığını bilmeniz nişan elbisenize karar verirken çok işinize yarayacaktır.

Nişanlıklarda En sık kullanılan kumaşlar:

Nişan Elbisesi (Photo by Mihai Stefan on Unsplash)
  • Tafta

Tafta kumaşın kabarık, sert, gösterişli bir görünümü vardır. Günlük hayatta çok tercih edilmese de özel günlerin vazgeçilmez kumaşlarındandır ve nişanlıklarda da sıkça tercih edilmektedir. Fiyat olarak diğer kumaşlara oranlara daha uygundur. Tafta kumaşları sentetik tafta ve ipek tafta olarak ikiye ayırabiliriz. İpek taftalar, sentetik taftalara göre daha ince bir kumaşa sahiptir, daha rahattır. Bu yüzden fiyat olarak sentetiklere göre daha pahalıdır. Tafta kumaşların renk seçeneği oldukça fazladır. Pastel tonlardan, parlak renklere aradığınız birçok rengi kolaylıkla bulabilirsiniz.

  • Organze

Organze kumaş şeffaf bir görünüme sahiptir, bu yüzden mutlaka başka bir kumaşla birlikte kullanılmalıdır. İnce, seyrek dokulu ama diri bir kumaş olan organzenin sentetik ve ipek kumaş çeşitleri vardır. Sentetik organze kumaşlar fiyat olarak daha uygundur. Daha sert bir kumaşı vardır, biraz daha parlak ve şeffaftır. Organze kumaş elbisenin etek kısmına hacim katmak için kullanılır. Gösterişli bir nişan töreni planlıyorsanız organze kumaşı tercih edebilirsiniz.

Nişan Elbisesi (Photo by Oswaldo Ibáñez on Unsplash)
  • Şifon

İncecik, şeffaf, uçuş uçuş bir yapıya sahiptir. Şifon, kalınlık olarak organzeye benzer fakat dökümlü yapısıyla organzeden ayrılır. Şifon yarı saydam bir kumaş olduğundan içi gösterir. Mutlaka bir astar ile beraber kullanılmalıdır. Şifon kumaşlarında ipek ve sentetik olmak üzere iki çeşidi bulunur. Hem düz hem de desenli kumaş seçenekleriyle ve çeşitli renk yelpazesiyle nişan elbiselerinin vazgeçilmez kumaşları arasında yer alır.

  • İpek

İpek böceklerinin kozalarından elde edilen ipek; ince, kibar, esnek, doğal, dökümlü ve lüks bir kumaştır. Oldukça hassas olan bu kumaşlar sudan ve güneşten etkilenirler. Daha çok vücudu sarmayan bol kesim kıyafetlerde kullanımı yaygındır.

  • Fransız Danteli

Dantel zarifliktir, asilliktir, kibarlıktır. Bu yüzden gelinlik ve nişanlık modellerinde sıkça tercih edilir. Fransız danteli tül kumaş üzerine işlenerek elde edilir ve oldukça pahalı bir kumaştır, bu yüzden çoğu yerde sahteleri kullanılmaktadır. Fransız dantelini sahtelerinden ve normal dantellerden ayırt etmenin en kolay yolu, dantellerin en uç kısmına bakmaktır. Dantellerin en ucunda kirpik diye hitap ettiğimiz ince püsküller bulunuyorsa o gerçek bir Fransız dantelidir.  

Nişan Elbisesi (Photo by Honey Yanibel Minaya Cruz on Unsplash)
  • Saten

Saten kaygan yüzeyli, çok parlak, pürüzsüz, düz bir kumaştır. Saten kumaş, ipek ve pamuktan dokunmuştur. Saten kumaşların dokunma şekli çok önemlidir. İnce iplerle sıkıca dokunmuş satenler kumaşlar üzerinizde çok daha zarif duracaktır. Saten kumaşları tercih ederken içerisinde bulunan ipek oranına dikkat etmenizi öneririz. Saten vücut hatlarınızı olduğu gibi belli eden bir kumaştır. Fiziğinize güveniyorsanız nişanınızda saten bir elbise giyebilirsiniz.

  • Şantuk

Şantuk; ne saten kadar yumuşak ne de tafta kadar serttir. Ne çok mattır ne çok parlaktır. Belli belirsiz bir parlaklığa sahiptir. İpek ve ketenden dokunmuştur. Kumaşın kendine has dik çizgileri vardır ve hacimli bir yapıya sahiptir. Nişan elbiseleri için oldukça kullanışlı bir kumaştır.

Nişanlık kumaşlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için Türkiye Moda Haberleri’ni takipte kalın.

 

No Comments Yet

Leave a Reply