Topuklu Ayakkabı ve Zarif Adımlar

Günlük yaşamda daha rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih edilse de özel günlerde, partilerde, iş yemeklerinde topuklu ayakkabıları tercih ediyoruz. Peki bu ayakkabılarda rahatça yürüyebiliyor muyuz? İlk kez topuklu ayakkabı giyecek olanlar veya sıkça giymelerine rağmen hala yeterince düzgün yürümediklerini düşünen kadınlarımız için topuklu ayakkabılarla rahat yürümenin püf noktalarını bir araya getirdik.

Topuklu Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topuklu ayakkabı seçerken;

  • Yapmanız gereken çok basit. Asla fiyatı uygun diye gidip kalitesiz bir ayakkabı almayın. Ucuz ayakkabıların topukları yürümenizi zorlaştırır, ayağınızı burkmanıza neden olabilir. Ayrıca gün içerisinde topuğun kırılma riski kaliteli ayakkabılara oranla daha yüksektir.
  • Ayakkabının ayağınıza bol gelmediğinden emin olun. Tabi ayak parmaklarınızı sıkmadığından da. İlk başta gözünüze batmasa da ilerleyen saatlerde ayakkabının ayağınıza yapacağı basınç artacak ve ayakta durmanızı zorlaştıracaktır.
  • Ayakkabı topuğunun konumuna dikkat edin. Ayakkabının topuğu, topuğunuzun tam altında ortalı bir şeklide yer almalıdır. Aksi durumda dengeli ve düzgün bir şekilde yürüyemezsiniz.

İlk defa topuklu ayakkabı giyecekseniz;

Topuklu Ayakkabı Seçimi
  • Yüksek ve ince topuklu ayakkabıları hemen tercih etmeyin. Daha rahat edeceğiniz ve kendinizi güvende hissedeceğiniz; orta boylarda, kalın veya dolgu topuklu ayakkabıları tercih etmelisiniz. Bir süre bu ayakkabılar ile alıştırma yaptıktan sonra daha yüksek ve ince topuklu bir ayakkabıya geçiş yapabilirsiniz.
  • Size en uygun ayakkabıyı aldınız ve özel güne çok az kaldı. Birkaç gün önceden evin içinde ayakkabı ile alıştırma yapmaya başlayın. Ayakkabıyla parkede, halıda vb. üzerinde yürüyün, sandalyeye oturun ve kalkın. Unutmayın mağazanın zemini sabitti ve düzdü. Dışarı adım attığınız andan itibaren karşınıza birden fazla zemin çıkacak. Merdivenler, eğimli yollar, kaldırım, çakıl vb. yürümenizi zorlaştıracaktır. Evin içinde yaptığınız bu minik alıştırmalar sizi dışarıya hazırlayacaktır.
Topuklu Ayakkabı Seçimi
  • Uzun ve büyük adımlardan ilk zamanlarda kaçının. Başlangıç için daha minik adımlarla dikkatli bir şekilde ilerleyin.
  • Aynanın önüne geçin ve duruşunuzu değerlendirin. Topuklu ayakkabılarla hareket ederken farkında olmadan farklı duruşlar sergileyebilirsiniz. Kusursuz bir yürüyüş için duruşunuzun da düzgün olması gerekmektedir. Kediniz emin bir şekilde dik durun.
  • Özel güne saatler kaldı. Ayakkabınızı giymeden önce bacak kaslarınızı ısıtın ve gerin. Özellikle yüksek topuklu ayakkabılarda ayaklarınız uzun süre aynı gerginlikte duracaktır. Bu da baldırınızda ağrı hissetmenize sebep olacaktır. Gün sonunda bu ağrıyı azaltmak için bacaklarınızı yukarı doğru kaldırıp dinlendirebilirsiniz. Ayaklarınızı duvara yaslayabilirsiniz ya da ayaklarınızın altına yastık koyarak ayaklarınızın yukarıda durmasını sağlayabilirsiniz.
  • En zorlu kısım olan merdiven inip çıkak var sırada. Merdivenleri inerken; vücudunuzu tek bir yöne doğru döndürün ve ayakkabınızın tüm tabanı yere basacak şekilde dikkatlice inin. Merdiven çıkarken; sadece parmak uçlarınızla yere basın.

Başlarda biraz zorlanabilirsiniz. Bunun için yanınıza rahat edeceğiniz bir yedek ayakkabı almanızı öneriyoruz. Topuklu ayakkabı ile ilgili ayrıntılı bilgi için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply