Vücut Şekline Uygun Kadın Çanta Seçimi

Çantaların kadınların en önemli aksesuarlardan biri olduğunu biliyoruz. Çoğu zaman çanta tercihi yaparken rengine ve modeline dikkat ediyoruz. Peki hiç seçtiğiniz çantanın sizi olduğunuzdan daha kısa boylu veya kilolu gösterebileceği aklınıza geldi mi? Bu yüzden kadın çanta seçimi yapılırken yalnızca şekli ve rengine dikkat etmemeli, vücut şeklinize de göz önünde bulundurmalısınız.  

Vücut şekline göre kadın çanta seçimi nasıl olmalıdır?

Vücut Tipine Uygun Çanta Seçimi (Photo by Flaunter.com on Unsplash)
  • Kısa Boylu Minyon Tipli Kadınlar:

Eğer minyon tipli çıtı pıtı bir yapıya sahipseniz büyük ve geniş çantalardan uzak durmalısınız. Büyük çantalar sizi olduğunuzdan daha kısa boylu gösterirken, küçük ve kibar çantalar sizi daha uzun boylu gösterecektir. Kısa saplı portföy çantaları gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Vücut Tipine Uygun Çanta Seçimi
  • Kıvrımlı Vücut Yapısına Sahip Kadınlar:

Kıvrımlı vücut yapısına sahipsiniz, belinizi ön plana çıkarak çanta modellerini tercih etmelisiniz. Orta büyüklükte ve bel hizasının hemen yukarısında biten kadın çanta modellerine göz atmalısınız.

Vücut Tipine Uygun Çanta Seçimi (Photo by Ali Morshedlou on Unsplash)
  • Kalçası Geniş Kadınlar:

Sizin için en ideal çanta omuzda taşınabilen, kısa saplı, klasik çantalardır. Seçtiğiniz çantanın kalçanızın hizasında olamamasına dikkat etmelisiniz. Hobo tarzı orta büyüklükteki çantalar sizin vücut tipinize uygun çanta modellerinden birdir.

Vücut Tipine Uygun Çanta Seçimi
  • Üst Kısmı Daha Kalın Olanlar:

Üst kısmınız normalden daha genişse dikkatleri kalçanıza veya bel çizginize toplamalısınız. Uzun saplı çapraz taşınabilen çanta modelleri, elde taşınabilen portföy çantalar, uzun saplı büyük deri çanta modellerini tercih edebilirsiniz.

Vücut Tipine Uygun Çanta Seçimi (Photo by HUST WILSON on Unsplash)
  • Kilolu ve Kalın Vücut Hatlarına Sahip Kadınlar:

Çantanızı seçerken vücut şeklinizle orantılı çanta modellerine bakmalısınız. Orta boyutlardaki eni geniş çantalar size daha uygundur. Çantanızın konumunu, vücudunuzda kalın ve kilolu olduğunu düşündüğünüz yerlerin biraz altında ya da yukarısında durduğundan emin olmalısınız. Kusurlu bölgenin tam üzerine denk gelen çanta kusurlarınızı daha da ortaya çıkaracak, daha iri görünmenize sebep olacaktır.  

Vücut Tipine Uygun Çanta Seçimi (Photo by Debora Cardenas on Unsplash)
  • İnce ve Uzun Boylu Kadınlar:

En şanslı olan kadınlar şüphesiz ki sizsiniz. Her türlü çanta modelini mükemmel bir şekilde taşıyabilirler. Büyük çantalar, clutch çantalar ve hobo model çantalar kesinlikle öncelikli tercihleriniz arasında olsun. Tercihinizi portföy çantadan yana kullanmak istiyorsanız, kolunuzun altında taşıyabileceğiniz, aşırı küçük olmayan bir modeli tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Çanta satın alırken acele etmeyin, kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüz çantayı bulana kadar aramaya devam edin. Kadın çanta seçimi hakkında ayrıntılı bilgi almak ve benzer makalelere ulaşmak için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret edin.

 

No Comments Yet

Leave a Reply