Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı seçimi yaparken vücut tipinizi de göz önünde bulundurmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Vücut tipiniz sadece giyeceğiniz kıyafetlerde değil, tercih edeceğiniz ayakkabılarda da belirleyici rol oynuyor. Öyleyse önce vücut tiplerinden daha sonra da giyilmesi en uygun olan ayakkabı ve modellerinden kısaca bahsedelim.  

Ayakkabıların seçimi esnasında nelere dikkat etmeliyiz? Ayakkabı seçimi yaparken vücut tipi göz önüne alınmalıdır? Hangi vücut tipindeki kadınlar hangi ayakkabıları tercih etmelidir?

Ayakkabı Seçiminde Vücut Tipinin Önemi

Minyon Tipli Kadınlar:

Minyon tipli kadınlar kısa boylu, kalçası ve üst tarafı dar çıtı pıtı hanım efendilerdir. Sizin vücudunuza en uygun ayakkabılar kesinlikle topuklu ayakkabılardır. Bacak boyunuzu olduğundan biraz daha uzun gösterir. Sivri burun ayakkabılar veya parmak uçları açıkta kalan ayakkabılar sizler için oldukça kullanışlı olup, bilekten bağlamalı ayakkabılar kesinlikle uzak durulması gereken modeller arasında yer almaktadır. Kış aylarında çizme veya bot tercih edeceksiniz, tercihinizi bottan yana kullanmalısınız ve daha düz, bileğinizi kesen herhangi bir aksesuarın olmadığı ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Kum Saati Vücut Tipi:

En kusursuz fiziğe sahip olan kadınlardır ve çok şanslıdırlar. Göğüs, bel ve kalçaları kıvrımlıdır. Bu kıvrımları ortaya çıkarmak için burnu açık topuklular veya yuvarlak burunlu ayakkabılar tercih edilebilir. Çok ince olmayan topuklu ayakkabıları tercih etmenizde fayda var. Çünkü ince topuklar kalçanızı ön plana çıkararak aşırı dikkat çekmenizi sağlayabilir.

Armut Vücut Tipi:

İncecik bir bele, geniş kalça yapısına sahiptirler. Açık, yüksek topuklu ve tokalı ayakkabılar sizin vücut tipinizle mükemmel bir uyum içerisindedir. Kış aylarında bot veya çizme tercihi yapacaksınız kesinlikle çizmeleri tercih etmelisiniz. Diz yüksekliğinde ya da daha yüksek çizmeleri gönül rahatlığı kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus baldır seviyenizde kalan kısa botlardan uzak durmanız gerektiğiniz.

Elma Vücut Tipi:

Elma vücut tipine sahip kadınlar ince omuz yapısına, geniş gövde ve kalçalara sahiptirler. Dikkatleri bacaklarınıza çekmek istiyorsanız platform ayakkabıları ve takoz topukları tercih etmelisiniz. Ayrıca babet ve sandaletler de sizin vücut tipinize bir hayli uygun.

Dikdörtgen Vücut Tipi:

Gövde ve kalça kıvrımlarının bulunmayıp dümdüz geldiği vücut tipine dikdörtgen vücut tipi diyoruz. Kadınsı bir görünüm için babetleri ve yuvarlak burunlu topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Aşırı yüksek olmayan nude ve kahverengi tonlarındaki ayakkabılar, bacak boyunuzu olduğundan bir tık daha fazla göstermeye yardımcı olur. Ama siz siz olun uzun görünmek için yüksek topuklu ayakkabılara baş vurmayın.

 Vücut tipine göre ayakkabı seçimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Türkiye Moda Haberleri’ni takipte kalın.

 

No Comments Yet

Leave a Reply