Cilt Bakımı Esnasında Yapılmaması Gerekenler

Cilt bakımı kadınların en çok dikkat ettiği konulardan biridir ve hemen hemen herkesin cilt bakım rutini vardır. Fakat çoğu zaman farkında olmadan cildinize zarar verdiğinizi biliyor muydunuz? Peki nedir bu cilt bakımı esnasında yapılan hatalar? Gelin hep beraber bu soruları cevaplandıralım.

Yüzünüzü Yıkamayı Ertelemeyin

Yüz yıkamayı ertelemek

Gün içerisinde yaptığınız makyajlar, cildin nefes almasına engel olurlar. Yaptığınız makyajı yüzünüzde uzun süre tutmamalısınız. Ara ara yüzünüzü yıkayıp cildin hava almasını sağlamalısınız. Sağlıklı bir cilt için cildin iyi temizlenmesi ve hava alması şart.

Cildimizin nefes almasını engelleyen tek etmen makyaj değildir. Gün içerisinde içilen sigaraların dumanları, arabaların egzoz dumanları, kısacası bulunduğumuz ortamdaki hava kirliliği de ciltteki gözeneklerin kapanmasına neden olur.  Makyaj yapın ya da yapmayın günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa cildinizi kirlerden arındırmalı, bol suyla cildinizi yıkamalısınız.

Cilt Bakımı Öncesi Ellerin Yıkanması Gerekir

Yüzünüzü yıkamadan önce ellerin yıkanmaması

Gün içerisinde birçok yere dokunuyoruz ve ellerimizde bakteri ve mikroplar birikiyor. Ellerimizi yıkamadan yüzümüze sürdüğümüzde, elimizdeki mikroplar yüzümüzdeki gözeneklere yerleşirler. Bu durum yüzünüzde sivilce oluşmasına ve kızarıklıklara yol açabilir. Cilt bakımı yapmaya başlamadan önce ellerimizin temiz olduğundan emin olmalıyız.

Bronzlaşmak

Bronzlaşmak

Yazları bronz bir cilt birçok kadının en büyük hayali. Güneş altında vücudun her yerinin eşit oranda yanmaması nedeniyle solaryuma girmeyi tercih ediyorlar. Ama çok büyük bir hata yapıyorlar. Güneşin altında kızarıp, bronzlaşmak bile cildinize büyük zarar verse de güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremi sürmek gibi önlemler alınabilir. Ama solaryumda cildinizi korumak adına alabileceğiniz hiçbir önlem bulunamamaktadır. Solaryumda cildimize zarar veren UV ışınları kullanılmaktadır. Solaryum esnasında yapay ışığın etkisiyle yandığınızı anlamazsınız. Aşırı derece bir yanık ciltte bulunan pigmentlere zarar verebilir, güneş lekelerine yol açabilir. Ayrıca ciltte sarkmalara neden olarak, erken yaşlanmayı hızlandırır ve cildi kurutur.

Cildinizi Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin

Cildi yeterince nemlendirmemek

Cilt tipi ne olursa olsun, her cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Yeterince nemlendirilmeyen bir cilt kurur pul pul dökülür ve kaşıntı hissi uyandırır. Bu yüzden cilt tipinizi tanımalısınız. Normal, kuru ve yağlı olmak üzere 3 adet cilt tipi bulunmaktadır. Cildinize uygun nemlendiriciler kullanmalısınız. Dermatoloğunuza danışabilirsiniz.

Sürekli Aynı Nemlendiriciyi Kullanmamalısınız

Sürekli aynı nemlendiriciyi kullanmak

Mevsimler değiştikçe cildinizde de değişiklikler meyana gelir. Kışın havaların soğumasıyla cilt daha fazla kurur. Bu yüzden daha yoğun ve yağlı kremler kullanılarak cildin nemlendirilmesi sağlanmalıdır. Yazın ise su bazlı, hafif, güneş koruyuculu bakım ürünleri tercih edilmelidir. Sürekli aynı nemlendirici kullanılmamalıdır.

Telefonunuzu Sterilize Ediniz

Sterilize edilmeyen cep telefonları

Cep telefonları üzerinde birçok mikrop bulunmaktadır. Sterilize edilmeyen cep telefonları üzerinde bulunan mikroplar cildinize doğrudan temas ederek cildinizde birtakım hasarlara neden olur. Bu hasarı en aza indirmek adına kulaklık kullanılmalı ya da düzenli olarak cep telefonları sterilize edilmelidir.

Cilt bakımı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Türkiye Moda Haberlerini ziyaret edebilir, sorularınız ve önerileriniz için bize ulaşabilirsiniz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply