Cilt Bakımı – Cildimize Zarar Veren Etkenler

Cilt bakımı beden ve zihin sağlığınız için büyük önem taşımaktadır. Hayatımızın her gününü onunla geçirdiğimizi unutmamalı ve cilt sağlığımız için gerekli önlemleri almalıyız. Kimse bilerek ve isteyerek cildine, kendine zarar vermek istemez. Fakat çoğu zaman farkında olmadan cildinize zarar verdiğinizi biliyor muydunuz? 

Sigara Cilde Zarar Verir

Sigara dumanına mazur kalmak

Sigara sadece içenlere değil çevresindekilere zarar verir. Sigara dumanı cildimizi mahveden unsurlardan biridir. İçerisinde bulunan nikotin, katran, karbon monoksit gibi kimyasallar maddeler gözeneklerinizin kapanmasına neden olur. Cildin nefes almasını engeller, cildin kendini yenilemesini engelleyerek erken yaşlanmaya neden olur. Sigara dumanının etkisini en aza indirmek için sigara içilen ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Eğer sigara dumanına maruz kalırsanız sigara dumanından kalan artıkları iyice temizleyin. En iyi yöntem duşa girmektir.

Makyaj Fırçalarının Temizlenmemesi Cilde Zarar Verir

Makyaj fırçası temizliğini ihmal etmek

Temizliğine özen gösterilmeyen fırçalar zaman içerisinde bakteri yuvasına dönüşebilir. Bu bakteriler direk teninize temas eder ve gözeneklerinize yerleşebilir. Bu da birçok cilt problemine davetiye çıkarır. Sağlıklı bir cilt için makyaj fırçaları haftada bir kez güzelce temizlenmeli ya da anti mikrobik teknoloji ürünleri kullanılmalıdır.

Teknolojik aletlerin aşırı kullanımı cilde zarar verir

 Teknoloji ile iç içe olmak

Teknoloji hayatımızın her yerindedir. Bilgisayarlar, telefon, tabletler… Tüm günümüz onlarla geçiyor. Peki kendimizi bu cihazlardan çıkan UV ışığından koruyor muyuz? Uzun süre ekrana bakmak kronik yorgunluk, kızarıklık, uykusuzluk gibi sorunlara yol açabilmektir. Ve bu sorunlar erken yaşlanmayı tetikler. Ekrana bakmadan önce cildinizi ışınlardan koruyacak nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Boyun Bakımı İhmal Edilmemelidir

Cilt bakımı sadece yüzünüzden ibaret değildir

Boyun bölgesi yaşlılık belirtilerini ilk belli eden bölgelerden biridir. Cilt bakımı yapılırken boyun bölgesi ihmal edilmemelidir. Gençken pek fark edilmese de yaş ilerledikçe kırışıklık problemiyle karşılaşabilirsiniz.

Şekerli Gıdaları Tüketmemeye Özen Göstermeliyiz

Şekerli ve asitli gıda tüketimi

Sürekli olarak işlenmiş şekerli gıdalar tüketmek cildinizde bulunan kolajeni sertleşmesine neden olur. Kolajen sertleşmesi cildinizin esnekliğini kaybetmesi demektir ve kırışıklıklara davetiye çıkarır. Yaşlanmayı engellemek için içerisinde antioksidan içeren meyve ve sebzeleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Aşırı alkol tüketimi

Alkol damarların genişlemesine neden olur. Bu genişleme cildinizde birtakım kızarıklıklar oluşturabilir. Ayrıca vücut içinde iltihaplanma yaparak cildinizin daha şiş görünmesine yol açabilir. Alkol alımı devam ederse vücuttaki şişlikler devam edecektir ve uzun süreli olan şişlikler cildinizde bir süre sonra sarkmalara neden olacaktır. Ayrıca cildinizin parlaklığını da azaltır.

Cilt bakımı, her daim güzel ve genç görünmek isteyenler kadınlarımız için oldukça önemlidir. Unutmayalım ki sağlıklı bir cilt sağlıklı bir bedende bulunur. Daha fazla bilgi için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply