Dudak Çatlaması Nasıl Önlenir?

Dudak çatlaması ve dudak kuruması her mevsim meydana gelebilir fakat kış aylarında daha sık görülmektedir. Peki dudak neden çatlar? Dudaklar neden kurur? Dudak çatlamasını ve kurumasını önlemek için neler yapmalıyız?

Dudak çatlamasını birçok sebepten dolayı meydana gelebilir. Mevsim geçişleri, ani hava değişimleri, havaların soğuması ya da yaz aylarında aşırı güneşe maruz kalmak dudaklarınızın kurumasına ve çatlamasına yol açabilir. Ayrıca kişinin strese girmesi durumunda dudaklarını ısırması da dudaklara zarar verecek ve çatlamasına yol açacaktır. Ayrıca dudağınıza sürdüğünüz rujlar, parlatıcılar aşırı miktarda kullanıldığı zaman dudakların kurumasına, soyulmasına ve çatlamasına neden olabilir. Dudak kuruması ve çatlamasının diğer nedenleri arasında sigara tüketimi, diş ve diş eti hastalıkları, vücudun aşırı su kaybetmesi ve bazı vitamin eksiklikleri ya da fazlalıkları da yer alır.

Çatlamış, kurumuş ve soyulmuş dudaklar sizin güzelliğinizi gölgeleyecektir. Kimse çatlak ve kuru dudaklara sahip olmak istemez. Peki dudak çatlaması ve kuruması nasıl engellenir ya da çatlamış dudaklar nasıl tedavi edilir?

Dudak Nemlendirme
  • Dudak çatlakları ve kuruluğu ile baş etmenin en iyi yolu düzenli olarak dudaklarınızı nemlendirmektir. Sabah dışarı çıkmadan ve gece yatmadan önce dudaklarınızı nemlendirirseniz büyük ölçüde dudak kuruluğunun ve dudak çatlamasının önüne geçmiş olursunuz.
  • Gün içerisinde su içmeyi ihmal etmemeli en az 8 bardak su içmeye özen göstermelisiniz. Su hem cilt sağlınız hem de dudak sağlığınız için oldukça önemlidir.
  • Kullanılan kozmetik ürünlerinin kalitesi ve son kullanma tarihi de dudak bakımında önemli rol oynamaktadır. Son kullanma tarihi geçmiş rujlar dudakların nefes almasını engelleyecektir. Bu yüzden tercih ettiğiniz kozmetik ürünlerine dikkat etmelisiniz.
Dudaklarınızı Isırmayın
  • Stresli zamanlarınızda dudaklarınızı ısırmayın. Dudaklarınızı ısırdığınızda dudaklarınız çatlar, yaralar oluşur ve dudaklarınızda soyulmalar meydana gelir. Eğer ısırdıysanız sonrasında dudak derinizi soymayın. Dudak derinizi soymanız durumunda dudaklarınız daha geç iyileşecek ve iyileşme süresinde ağrı hissedeceksiniz.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmek de dudak sağlığınızı olumlu etkileyecektir. Fakat turunçgilleri tüketirken miktarına dikkat etmelisiniz. Portakal, greyfurt gibi meyveler asitli olduğu için aşırı miktarda tüketildiğinde dudakların kurumasına neden olabilir.
  • Ara ara dudak peelingi yaparak dudaklarınıza bakım yapabilir dudaklarınızdaki ölmüş derileri uzaklaştırabilirsiniz. Ama bu her gün yapılmamalıdır. Aşırı ve sık uygulanması durumunda dudaklarınız zarar görebilir.

Dudak çatlaması ve dudak kuruması hakkında ayrıntılı bilgili almak ve benzer makalelere ulaşmak için Türkiye Moda Haberleri’ni takip edebilirsiniz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply