Güzellik – Saç Bakımı

Saç Bakımı

Güzellik denilince biz kadınlar için akan sular durur. Ne yazık ki başka insanların beğenisini kazanmak için kendimize baktığımız gibi yanlış bir algı söz konusudur. Bir kadın önce kendine güzel görünmek ister. Ve saçlar güzel görünmek isteyen kadınlarımız için çok önemlidir. Peki saçlarımızın sağlıklı ve canlı bir görünüme sahip olması için neler yapmalıyız? Saç bakımı ve beslenme arasında nasıl bir ilişki vardır? Bu yazımızda ağırlıklı olarak saç bakımınızda kullanabileceğiniz bitkilerden ve beslenmenin saçlar için öneminden bahsedeceğim.

Bitkisel Yağların Saçlarımıza Etkisi

Saç bakımı ve güzellik birbiri ile doğru orantılıdır. Bu yüzden kimyasal maddelerden uzak durmalısınız. Onların yerine bitkisel kürler ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Biberiye, papatya ve adaçayı saçlarınız için faydalı bitkilerden sadece birkaçı. Bu bitkiler saçlarımıza nasıl etki ediyor onlardan kısaca bahsedelim.

Biberiye: Saçın daha güzel ve sağlıklı görünmesine ve uzamasına yardımcı olur. Kepek problemi olanlar ve saç renginin koyulaşmasını isteyen kadınlarımızın kurtarıcısı demek yanlış olmaz.

Adaçayı: Gün içerisinde saçlarımızda biriken kir, toz ve yağdan kaynaklanan enfeksiyon oluşumunu engeller.

Papatya: Saç renginin açılmasına hem de saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Saçlarınızın uzamasına yardımcı olan diğer bitkiler dut, ısırgan otu, at kuyruğu ve kadife çiçeğidir. Bunları eczanelerde bulabilirsiniz ve uygulaması hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Şimdi de saç bakımında beslenmenin öneminden bahsedelim. Yediğimiz besinler saçlarımıza etki eder. Eğer dengeli ve sağlıklı beslenirsek saçlarımız daha sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olur. Havuç, yumurta, kuruyemişler, bakliyat çeşitleri, yeşil sebzeler, balık (özellikle somon ve istiridye), az yağlı olmak şartıyla süt ve süt ürünleri saçlarımızın beslenmesine yardımcı olan besinlerden bazılarıdır. Tek tip beslenmekten uzak durulmalı, çeşitli besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Zayıflamak için bilinçsizce yapılan diyetler bünyenize zarar verir ve bundan saçlarınızda etkilenir. Saçlar canlılığını kaybeder ve hatta dökülebilir.

Saçlarımızın sağlıklı görünmesi için sizlere ekstradan birkaç ipucu daha verelim. Sıcak su ile duş alsanız bile en sonunda mutlaka soğuk su ile saçlarınızı durulayın. Sıcak su saçlarınızı yıpratır, soğuk su ise daha canlı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Bunun yanında saç tipinizi tanımanız çok önemlidir. Kullanacağız ürünleri seçerken dikkatli olmalısınız. Özellikle bilmediğiniz ve kalitesinden emin olmadığınız saç bakım ürünlerini kullanmamaya özen göstermelisiniz. Kullanacağınız ürünleri doktorunuza danışmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Biz kadınlar için güzellik bu kadar önemliyken sizlere saç bakımı ile ilgili bildiğimiz bilgileri aktarmamak olmazdı. Eğer sizde saçlarınızın canlı görünmesi için nelere dikkat ettiğinizi paylaşmak isterseniz Türkiye Moda Haberleri’ne mesaj atabilirsiniz.

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply