Güzellik – Tırnak Bakımı

Tırnak Bakımı

Güzellik unsurlarının olmazsa olmazlarından olan el ve tırnak bakımına özen göstermeliyiz. Güzel ellerin ilk adımı sağlıklı ve bakımlı tırnaklardan geçiyor. Bu yazımızda sizlere bakımlı tırnaklara nasıl sahip olacağınızla ilgili ipuçları vereceğiz.

Sağlıklı beslenin ve kalsiyum takviyesi alın.

Tırnaklar güzellik açısından oldukça önem arz ediyor. Kırılmış, sararmış ve çatlamış tırnaklar biz kadınların korkulu rüyası. Sağlıklı tırnaklara sahip olmak istiyorsanız öncelikle dengeli beslenmelisiniz. Bol su içmeye, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa kalsiyum takviyesi almanızı öneririz. Ayrıca tırnaklarınızı darbelere karşı korumaya dikkat etmeli, tırnak ısırma ya da yeme gibi davranışlardan uzak durmalısınız.

Tırnaklarınızı Düzenli Olarak Törpüleyin

Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin ve törpüleyin.

Tırnak bakımında tırnakların düzenli olarak kesilmesi ve törpülenmesi gerekmektedir. Duş sonrası tırnaklarınız yumuşayacağı için daha rahat kesilecek ve şekil verilecektir. Ayrıca tırnak kesilirken etrafa sıçrayan tırnak probleminin de önüne geçmenizi sağlayacaktır. Tırnaklarınıza oval bir görüntü vermelisiniz. Kare görüntüyü sevenler kare şekil de verebilirler fakat kare tırnaklar kırılmaya daha yatkındır. Bu yüzden sivri uçları mutlaka törpülenmelidir, hafifçe yuvarlanmalıdır. Törpü kullanımına özen gösterilmelidir. Törpü tek bir adımda sağdan sola doğru kullanılmalıdır. Törpüyü bir sağa bir sola bilinçsizce hareket ettirmek tırnaklara zarar verir. Tırnakların zedelenmesine ve küçük çatlakların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca tırnakların yan taraflarını törpülemeyin. Yanları törpülenen tırnaklar, tırnaklarınızın şekilsiz uzamasına yol açabilir.

Tırnak Bakımı – Ojeler

Ojelerini düzenli olarak temizlemeye özen gösterin.

Tırnak bakımında ojelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Ojeler tırnakların nefes almasını engeller. Oje tırnağa doğrudan temas etmemelidir. Altına süreceğiniz şeffaf oje, ojeyi çıkarırken tırnağınızda kalıntı kalmasını engelleyerek tırnağınızın daha rahat ve daha fazla nefes almasını sağlayacaktır. Oje temizledikten sonra hemen yeni oje sürülmemelidir. Unutmayın tırnakların hava alması biz kadınlar için çok önemli. Ojelerinizi silerken kullandığınız ürünlere özen göstermelisiniz. Oje çıkarıcı ürünlerde alkol, solvent gibi kimyasal maddeler kullanıldığı için tırnaklarınız yıpranabilir, incelebilir, soyulup sararabilir ve eskiye oranla daha çabuk kırılmaya başlayabilir. Bu yan etkileri en aza indirmek adına ojeyi temizledikten sonra ellerimizi sabunlayarak güzelce yıkamalı, sonrasında el kremi ile ellerinize ve tırnaklarınıza masaj yaparak uygulamalısınız.

Güzellik kavramında eller ve tırnaklar birbirlerini tamamlayan unsurlardandır ve önemsiz gibi görünse de biz kadınlar için önem arz etmektedir. Unutulmamalıdır ki bakımlı ellere sahip olmak kişiye cesaret ve özgüven katar. Tırnak bakımı ile ilgili merak ettikleriniz, öneri ve görüşleriniz için bize ulaşın.

 

No Comments Yet

Leave a Reply