Güzellik – Cilt Bakımı

Cilt Bakımı

Güzellik aslında çok geniş bir konu ve biz kadınlar güzelliğimize çok önem veriyoruz.  Bunun içerisinde özellikle de cildimiz bizim için çok değerli. Peki cildimizi koruyup sağlıklı bir görünüme sahip olması için neler yapmalıyız?

Güzelliğinize bu kadar önem veriyorken neden size ve çevrenize zarar verdiğini bile bile sigara içip alkol tüketmeye devam ediyorsunuz. Sigara ve alkol vücuttaki kan dolaşımını olumsuz etkiler ve hücre yenilenmesini engeller, yaşlanmayı hızlandırır. Sigara dumanına maruz kalmanız bile sanki sigara içmişsiniz etkisini yaratır ve cildinize zarar verir.

Su içmek cildiniz için çok önemli. Günde en az 8 bardak su içerek vücuttan toksin atımını hızlandırıp, cildin sağlıklı ve nemli görünmesini sağlayabilirsiniz. Asitli içeceklerden kesinlikle uzak durmalı, gün içerisindeki çay ve kahve tüketimi kısıtlamalıyız. Hiçbir içeceğin suyun yerini tutmayacağını unutulmamalısınız.

Avokadonun Cilde Faydaları

Beslenmenize dikkat etmeli, abur cuburdan uzak durmalı bunların yerine antioksidan besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz. Bu besinler cildi güneşin zararlı etkisinden korumaya yardımcı olarak, yaşlanma etkisini azaltır, hücre yenilenmesinde bakım ve onarımda etkin rol oynar.

Her meyve ve sebze mevsiminde tüketilmeye özen gösterilmelidir. Lahana, avokado, kabak, havuç, nar, yeşil yapraklı sebzeler, balık çeşitleri, turunçgiller, kuruyemişlerden ceviz, fındık, badem cilt sağlığı için önemli olan besinlerden bazıları. Hatta bitter çikolata da antioksidan özelliğe sahip.

Cilt Temizliği Yüzünüzü Yıkayınız

Cilt temizliğine önem gösterilmelidir. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa yıkamak yeterli olacaktır. Kullanacağınız cilt temizleme ürününü mutlaka dermatoloji uzmanınıza sormalısınız, onun önerdiği bir ürünü kullanmalısınız. Yüzünüz için bilmediğiniz herhangi bir ürünü kesinlikle kullanmayın. İçerisinde kimyasal madde kullanılmışsa cildinizde büyük hasara neden olabilir. Çok uzun süre duşta kalmamaya özen gösterin ve çok sıcak su ile yıkanmayın. Her gün sıcak su ile yıkanmak cildi kurutur. Cildimiz çok hassas olduğu için duş esnasında kese ve lif kullanımından uzak durun.

Cildin Nemlendirilmelidir

Cildinizin nem dengesi çok önemli. Özellikle kış aylarında soğuk havalar ile cildimiz yıpranır ve nemini kaybeder. Mutlaka cildiniz için uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. Ayrıca böyle durumlarda bulunduğunuz ortamın oda ısısı da cildiniz için oldukça önem arz ediyor. 20 – 26 derece arası oldukça ideal. Yeteri kadar nemlenen bir cildin sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olduğunu unutmayınız.

Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyun. Hiçbirimiz cildimizde güneş lekeleri oluşsun istemeyiz. Bu yüzden güneş koruyucu kullanmadan dışarıya çıkmamalıyız. Güneş koruyucular cildi zararlı ultraviyole ışınlardan ve cilt kanserinden korur. Cildi nemli tuttuğu için yaşlanmayı önler. Güneş koruyucular dışarı çıkmadan en az yarım saat önce sürülmeli ve iki saatte bir yenilenmelidir.

Açık havada düzenli egzersiz yapmak, uyku düzeninizin olması ve stresten uzak durmak da cildimizi korumaya yardımcı olacaktır.

Güzelliğimizin tamamen bizim elimizde olduğunu unutmamalıyız. Güzellik konusunda hepimiz çok hassasız ve bunun için kendimize ve sağlımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor. Peki siz cilt bakımınız için nelere dikkat ediyorsunuz? Öneri ve tavsiyelerinizi bekliyoruz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply