Saç Açıcı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Değişiklik yapmak kişinin kendini iyi hissetmesi için gereklidir. Siz de kendinizde değişiklik yapmak istiyorsanız buna saçınızdan başlayabilirsiniz. Saç açma işlemiyle de ilk adımı atabilirsiniz. Saçı açarken saç açıcılar kullanılır. Saç açıcı, saçın kademeli olarak açılmasını sağlayan kimyasaldır ve sprey, jel veya krem formlarda olabilir. Eğer istediğiniz ton çok açıksa ya da saçınızda boya varda saçınızı oryal kullanarak açmalısınız. Saçınızda boya yoksa ve birkaç ton açık olmasını istiyorsanız boya ile saçınızı açabilirsiniz. Saç açma işlemi yapılırken oldukça dikkatli olunmalı, saç tipinize en uygun saç açıcıyı kuaförünüze danışarak kullanmalısınız.

Saç açma işlemi nasıl yapılır? Saç açıcılar nasıl kullanılmalıdır ve saçta ne kadar beklemelidir? Saç açıcılar saça zarar verir mi? Oryal ile saç nasıl açılır? Boya ile saç açma işlemi nasıl yapılır? Açma işlemi uygulandıktan sonra saça nasıl bakım yapılır?

Değişime Saçınızdan Başlayın

Oryal Kullanılarak Saç Nasıl Açılır?

Oryal ile açılacak saçın sağlıklı olması gerekir. Oryal kimyasal bir madde olduğu için saçta uzun süre bekletilmesi doğru olmaz. Oryal saça doğru bir şekilde uygulanmazsa saçta yanmalara, kopmalara ve dökülmelere neden olabilir.

  • Oryal ile açılacak saç çok temiz olmamalıdır. Birkaç gün önce yıkanmış olan saça oryal daha iyi uygulanır.
  • Saçınızın ve saç derinizin korunması için bir gece önce Hindistan cevizi yağını saçınıza uygulayabilirsiniz.
  • Saçınızın uzunluğuna göre oryal ve oksidan karışımı hazırlamalısınız. Kimyasal maddelerden oluştukları için içeride ağır bir koku olabilir. Bunun için karışımın hazırlandığı ve bulunduğunuz ortamı güzelce havalandırmalısınız.
  • Hazırlanan karışım saçınıza düzgün bir şekilde sürmelisiniz. Kalın dişli bir tarak ile saçınıza kolayca yayabilirsiniz. Oryalin saç derinize temas etmemesine özen göstermelisiniz.
  • İlk uygulamaya başladıktan 35 – 40 dk sonra saçınızı yıkamalısınız. Saçınızda daha uzun süre bekletirsiniz saçınız büyük ölçüde zarar görecektir. Eğer saçınız normalden daha hızlı açılırsa daha erken yıkayabilirsiniz. Eğer saçınız bu süreç içerisinde istediğiniz gibi açılmadıysa saçı yıkayıp istediğiniz bir renge boyayın. İkinci bir açma işlemi için en az bir ay bekleyin.
  • Yıkama işleminden sonra saçınızın oryalden iyice arındığından emin olun ve saçınıza uygun bir şampuan kullanın.
  • Saç açma işlemi tamamlandığında saçınızı dilediğiniz renge boyayarak istediğiniz değişimi yakalayın.

Boya ile Saç Açma İşlemi Nasıl yapılır?

Bu uygulamanın başarılı olması için saçın daha önce herhangi bir işlem görmemesi gerekir. Boyalı saç boya ile açılamaz. Eğer boyalı bir saçı (buna kına da dahil) boya ile açmaya kalkarsanız saçınızda garip renkler ortaya çıkacaktır ve saçınız zarar görecektir.

Bakımlı Saçlar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç açıcı kullanıldıktan sonra saça nasıl bakım yapılmalıdır?

  • Saç açma işlemini sonrasında saçınıza keratin içeren bakım ürünlerini uygulayabilirsiniz. Bu bakım ürünlerini saçınızı nemlendirir, besler, daha parlak bir görünüm verir.
  • Saçınız aşırı nem kaybettiyse saçınıza zeytin yağı sürebilirsiniz.
  • Saçınızı beslemek ve nemlendirmek için eczaneden B ve E vitaminleri alıp, badem ve susam yağı ile karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz.

Saç açıcı ve saç açma uygulaması hakkında ayrıntılı bilgi almak için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret edin.

 

No Comments Yet

Leave a Reply