Soğuk Havalarda Cilt Sağlığı Nasıl Korunur?

Kış aylarında en çok karşımıza çıkan cilt problemleri arasında cilt kuruluğu ve cildin pullanması yer almaktadır. Havaların soğuması, sert esen rüzgarlar dışarıdayken cildin nem dengesini olumsuz etkiler, cildi kurutur. Ayrıca ısınmak için kapalı ortamlarda kullanılan klimalar, elektrikli sobalar ve kaloriferlerde bulundukları ortamdaki havayı kuruturlar. Cilt sağlığını bu kadar olumsuz etkileyen faktör bulunurken siz kış aylarında cilt sağlığınızı nasıl koruyacaksınız? Soğuk havalarda cilt sağlığı nasıl korunmalıdır?

Nemlendirici Kullanın
  • Nemlendirici kullanın

Nemlendirici özelliği bulunan kremlerin, jellerin ya da sabunların kullanımı özellikle kış aylarında ihmal edilmemeli en az bir tanesi düzenli olarak cilde uygulanmalıdır.  Nemlendiriciler, cildin kurumasını ve çatlak oluşumunu büyük ölçüde önler.

Sıcak Suyla Uzun Süre Duş Almayın
  • Uzun süre sıcak su ile duş almayın

Soğuk havalarda sıcak su oldukça cazip gelse de aslında göründüğü kadar masum değildir. Aşırı sıcak su ile uzun süre duş almak cildin yağ dengesini yok eder. Bu yüzden ılık su ile yıkanmaya özen göstermelisiniz ve duş sürenizi 20 dakikanın altında tutmaya özen göstermelisiniz.

Cildinizi Temizlerken Alkol İçeren Toniklerden Uzak Durun
  • Alkol içeren cilt temizleme ürünlerden uzak durun

Cilt kuruluğu yaşayan kişiler ciltlerinde kullandıkları ürünlere ekstra dikkat etmelidirler ve kesinlikle içerisinde alkol bulunduran cilt temizleme ürünlerinden kullanmamalıdırlar. İçerisinde alkol bulunduran ürünler cilt sağlığı üzerinde olumsuz yan etkiler gösterebilir. Bunlar; ciltte kaşınma, kuruma, çatlama ve ciltte enfeksiyon oluşumu olarak karşımıza çıkabilir.

Odaları Havalandırmayı İhmal Etmeyin
  • Odaları nemlendirmeyi ihmal etmeyin

Havaların soğumasıyla ev ve ofis ortamları yeterince havalandırılmamaktadır. Sürekli olarak kullanılan ısıtıcılar bulundukları ortamı kurutlar. Kuruyan ortamdan cildinizde olumsuz etkilenir. Cilt nemini kaybederek cildin kurumasına ve çatlamasına neden olur. Kapalı ortamlardaki nem dengesini korumak için kaloriferlerin üzerine bir kap su koyabilirsiniz ya da ıslak bir havlu bırakabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmek Cildi Güzelleştirir
  • Sağlıklı beslenin ve bol su için

Sağlıklı ve dengeli beslenmek cilt sağlığı için çok önemlidir. Mevsiminde üretilen sebze ve meyveler tüketilmeli, baklagiller, kırmızı et ve balığı haftada iki gün tüketecek şekilde menülere eklemeye özen göstermeliyiz. Ayrıca günde en az 8 bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Sağlıklı beslendiğinizde ve bol su içtiğinizde cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri da doğal yoldan karşılamış olacaksınız. Cildiniz daha sağlıklı, daha canlı ve parlak görünecektir.

Cilt sağlığı, bakımı ve güzelliği ile ilgili makalelere ulaşmak için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply