Birbirine Deniz Feneri Olmaktır Arkadaşlık

Arkadaşlık

Arkadaşlık kelimesi sözlükte “Birbirlerine karşı saygı, sevgi ve anlayış gösteren kimselerin her biri.” olarak tanımlanmaktadır. Sözlükte bahsedilen bu kavramı biraz daha genişletmek istersek; her ne olursa olsun birbirinin arkasında duran, karşılıklı sevgi ve anlayış gösteren, birbirlerine karşı dürüst olan, birbirlerine her konuda şeffaf olan, bir nevi birbirlerine deniz feneri olan kişilere denmektedir.

Arkadaşlık nedir? Kime denir? Arkadaş kavramının kökeni nedir? Dostluk nedir? Arkadaş ve dost arasındaki farklar nelerdir? İyi bir dost nasıl olmalıdır? Erkek ve kadınların dost olmaları normal midir? Bütün arkadaşlar iyi midir? Yaşın ilerlemesi ile birlikte dostlar değişir mi? Dostlukları devam ettirebilmek için dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Arkadaş kelimesi geçmiş zamanlarda savaşta kullanılan ‘arkataş’ kelimesinden gelmektedir. Savaş zamanlarında askerler arkalarından gelecek düşmanları göremeyecekleri için askerlerin arkadasına başka bir kişinin koyulması ile birlikte arkadan gelebilecek olan olağan saldırılara karşı bir önlem alınması ile birlikte arkataş kavramı ortaya çıkmıştır. Arkataş kelimesinin zaman içerisinde sürekli olarak kullanılması nedeniyle dönüşüme uğramıştır. Günümüzde insanların çevresindeki çoğu kişiye bu şekilde hitap etmesi ile birlikte arkadaşlık kavramı eski anlamını yitirmiştir. Bu kavramı karşılayabilmek için bugünlerde dostluk kavramı kullanılmaya başlamıştır.

Arkadaşlık

Nedir gerçek arkadaşlık ya da diğer bir deyişle dostluk? Bir kişiyle dost olmanız için elbette bazı unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle dost olmaya karar verdiğiniz kişinin yanında kendinizi rahat ve huzurlu hissetmelisiniz. Gerçek dost, siz sır verdiğinizde bunun iki kişi arasında olduğunu bilen ve bu konuda özen gösteren kişidir. Bunların yanında, insanlar genellikle kendilerine benzeyen insanlarla dost olmayı tercih etmenin yanı sıra dostluğa zemin hazırlayan bazı kriterlere dikkat etmektedirler: dil, siyasi ve ahlaki görüş, meslek, mizah anlayışı, eğitim…Bu noktada insanların dost seçerken kişiliğe önem verdiği kadar kültürel tercihlere de önem verdiği ortaya çıkmaktadır.

Kadınlar dostluğa duygusal bir bakış açısı ile yaklaşırken, erkekler daha çok grup olarak arkadaşlarının bulunmasına önem göstermektedir. Kadınların bu konudaki düşünceleri ile birlikte daha az sayıda kişilerle yakın oldukları gözlemlenmektedir. Peki bir erkek ve kadının dost olması olası mıdır? Elbette ki arkadaşlık cinsiyet ayrımı yapmadan düşünülmesi gereken bir kavramdır.

Arkadaşlık

Yaşlandıkça dostluklar değişiklik gösterir mi? Yapılan araştırmalara göre küçük çocuklar bir tek arkadaşa ihtiyaç duyarken büyümeleri ile birlikte grupları, toplulukları idare etmeyi öğrenirler. Bunun yanında bireylerin kişiliklerini ayırt etme özelliğinin de gelişmesi ile birlikte en iyi dostluklar 20’li yaşlarda kurulmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte kültürel tercihler değişmektedir ve bu da bireyin çevresinin değişiklik göstermesinde bir etken olabilir.

İlişkiler ile ilgili makaleler için Türkiye Moda Haberleri‘ni takip etmeyi unutmayın. 

 

No Comments Yet

Leave a Reply