Çiftlerin Boşanma Sebepleri

“Hayat sen plan yaparken başına gelenlerdir demiş.” John Lennon. Ömür boyu birlikte olma planları yaparken bir anda ne oluyor da her şey değişiveriyor. Birbirlerini çok seven, birçok zorluğa göğüs geren, yıllarca ilişkileri için emek veren bu çiftleri boşanma kararı almaya hangi sebepler itiyor?

Yapılan araştırmalar çiftlerin %40’ının eşinin isteği üzerine, %44’ünün kendi isteğiyle, %16’sının ise anlaşmalı olarak boşanma davası açtığını ve evliliklerini sonlandırdıklarını ortaya koyuyor. İşte çiftleri boşanmaya iten o sebepler…

Çiftlerin Ayrılma Nedenleri Nelerdir?
  • Çiftlerin birbirleriyle yeteri kadar ilgilenmemesi

Boşanan çiftlerin büyük bir kısmı eşlerinin kendilerine yeteri kadar zaman ayırmadığından, eskisi gibi ilgi göstermediğinden ve aradıkları yakınlığı bulamadığından şikayetçiler. İlişkinin ilk zamanlarındaki heyecanın ve sevginin eskisi kadar yoğun olmadığını ve bu durumdan çok şikayetçi olduklarını belirtiyorlar. Yapılan araştırmalar da bu durumu destekler nitelikte olup çiftlerin %47’sinin ilgi ve sevgi azlığı nedeniyle ayrılık kararı aldığını ortaya koydu.

  • Etkili İletişim Kuramamak

Çiftlerin boşanma kararı almasına neden olan bir diğer faktör çiftler arasındaki iletişim kopukluğu. İnsanlar sevinçlerini, hüzünlerini, sorunlarını eşiyle paylaşmak istiyor. Fakat çoğu zaman eşlerin partnerlerinin sorunlarıyla ilgilenmeyip başka şeyler ile ilgileniyor olması ya da olaylara aşırı tepki gösterdiklerini söyleyip karşı taraf üzerinde negatif bir izlenim bırakması evlilikleri derinden sarsıyor. Birbirleriyle iletişim kuramayan çiftler mutlu bir şekilde evliliklerini sürdüremiyorlar ve ayrılma kararı alıyorlar. Araştırmalar evli çiftlerin %44’ünün iletişim problemleri nedeniyle boşandıklarını ortaya koyuyor.

  • Çiftlerin birbirlerine güvenmemesi ve saygı göstermemesi

Bir ilişkiyi güçlü kılan şey güvendir. Güvenmediğin birisiyle hayatına devam edemezsin. Eğer partneriniz size saygı göstermiyorsa, kaba davranıyorsa, güveninizi kırmış ve tüm bunların üzerine sizin gönlünüzü almak için hiçbir çaba göstermiyorsa zaten bu evlilik bitmiş demektir ve sürdürmeye gerek kalmamıştır. Boşanan çiftlerin büyük bir kısmı ilişkilerinde saygının kalmadığını ve arlarında güven problemleri olduğunu belirtmiştir.

  • Sürekli olarak fikir ayrılıklarının yaşanması

Sağlıklı bir ilişkide ortak bir noktada buluşmak ve ortak kararlar alabilmek çok önemlidir. Sürekli ben merkezli olmak ilişkiye zarar verir. Çiftler arasında uyumsuzluğun ortaya çıkmasına sebep olur. Nitekim yapılan araştırmalar da bunu gözler önüne sermiş boşanan çiftlerin bir kısmı ortak noktada buluşamadıkları için boşandıklarını söylemişlerdir.

Kadın erkek ilişkileriyle ilgili benzer yazılar için Türkiye Moda Haberleri’ni takip edebilirsiniz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply