Cinsellik Problemi – Kısırlık

Kısırlık, çiftlerin doğal yollarla bebek sahibi olamama durumudur ve infertilite olarak da adlandırılır. Günümüzde yapılan araştırmalar çiftlerin yüzde 8 ila 12’sinin kısırlık problemi yaşadığını ortaya koyuyor. Düzenli ve korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmenize rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olamadıysanız sizde bu yüzdelik dilim içerisinde yer alıyor olabilirsiniz.

Çocuk sahibi olmak isteyenler için kabullenilmesi zor olan bu duruma neler sebep olmaktadır? Kısırlık belirtileri nelerdir ve tedavisi mümkün müdür?

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri:

 • Sık sık aşırı sıcağa maruz kalmak (saunaya girmek) vücut sıcaklığını arttırarak sperm üretimini olumsuz etkileyebilir.
 • Çocuk yaşlarda geçirilen ağır hatalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar sperm üretimini olumsuz etkiler. Uzun süre radyasyona maruz kalmak ya da kemoterapi gibi ağır ilaçlar kısırlığa neden olabilir.
 • Aşrı antibiyotik kullanımı, sigara ve alkol kullanımı da doğurganlığı etkilen faktörler arasında bilinmektedir. Alkol, hormonal dengeyi alt üst ederken sigara, sperm DNA’larında hasara neden olur.
 • Ayrıca genetik faktörler, testislere bağlı anormal sperm üretilmesi, testis enfeksiyonları, testise yönelik cerrahi müdahaleler, yetersiz testosteron salınımı ve cinsel yollarla bulaşan hastalıklarda kısırlığa yol açabilir.
 • Cinsel ilişki sırasında yaşanan cinsel sorunlar, spermin erkek genital sisteminden dışarı atılamaması, sperm hareket bozukluğu, sperm kanallarının yokluğu, meni yokluğu, penisteki şekil bozuklukları ve üreme organlarının darbe alması ve yaralanması durumu da erkeklerde kısırlığı tetiklemektedir.
 • Obezite doğrudan kısırlığa neden olmasada dolaylı yoldan cinsel yaşamı etkiler. Kilo alımı arttıkça üretilen sperm sayısı ve kalitesi azalacaktır. Hazır gıdaları ve zamanında yetişmeyen meyve sebzeleri tüketmemeye özen gösterilmelidir.
 • Modern yaşam hayatımızın her anında etkili olup vazgeçilmez bir hal almıştır. Teknolojik aletlerin yaydığı radyasyona olabildiğince az maruz kalmaya çalışın.
Kadınlarda Kısırlığa Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri:

 • Yumurtlama bozuklukları kadınlarda kısırlığın nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Yumurtlama bozukluğunda yumurtlama hiç olmaz ya da düzensiz ve seyrek bir şekilde gerçekleşir. Her ay düzenli olarak gelmesi gereken adet kanaması düzenli değildir.
 • Fallop tüplerin kısmen ya da tamamen tıkalı olması durumunda sperm yumurta ile buluşamaz ve döllenme gerçekleşemez.
 • Endometriozis rahim içini döşeyen dokunun rahim dışında gelişme durumudur. Başta rahmi yerinde tutan bağlar olmak üzere rahim yüzeyi, yumurtalıklara ve tüplere yerleşebilir. Bu da iltihaba ve kistlere yol açabilir.
 • Rahim ağzına ait problemler, mukus salgısındaki problemler kısırlık nedenleri arasında yer alabilir. Mukus spermin taşınmasını kolaylaştırır fakat östrojen ve progesteron hormonları mukus miktarında ve niteliğinde bozulmalara yol açabilir.
 • Rahim ya da yumurtalık ameliyatları yapışıklıklara neden olabilmekte ve gebeliğe engel olabilmektedir. Ameliyat ile yumurtalıklarının teki alınması durumunda hormonlarda düzensizlikler meydana gelir ve hamile kalma oranında düşüşe neden olur. Yumurtalıkların ikisinin de alınması durumunda hamile kalmak imkansız hale gelir.
 • Kullanılan doğum kontrol ilaçları kısırlığa neden olmasa da doğurganlık oranını düşürmektedir.
 • Yaş ilerledikçe kadınlarda bulunan yumurtalık rezervinde azalmalar görünür. Yumurta üretiminin az olması da kısırlık nedenleri arasındadır.
 • Aşırı kilo alımı ve modern yaşamda maruz kaldığımız radyasyon erkeklerde olduğu gibi kadınları da olumsuz etkilemektedir.
Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kısırlık Tedavisinde Kullanılan Yöntemler:

 • Aşılama tedavisi:

Meniden ya da sperm hücrelerinden örneklerin alınması ve vajinaya ya da rahim içine bırakılması durumudur. Bunun uygulanabilmesi için sperm sayısının 10 milyonun üzerinde olması gerekir. Alınan sperm ölü hücrelerden ve atıklardan uzaklaşması için temizlenir. Hareketli ve kaliteli sperm oranı arttırılır. Kadının rahim ağızından içeriye salınan spermler yumurtaya ulaşmak için hareket ederler.

 • Yumurtlama tedavisi:

Yumurtlamayla ilgili sorunlar ciddi bir boyutta değilse, çözülebilir bir durumdaysa ilaçlarla tedavi yöntemiyle yumurtlamanın arttırılması sağlanır. Düzenli olarak yumurtaların gelişimi ultrason aracılığıyla takip edilir.

 • Tüp bebek tedavisi:

Tıp alanında en fazla gelişen alandır. Tedavi adımları; yumurtalık uyarılması, yumurta toplanması, döllenme, embriyo transferi ve gebelik testi şeklindedir. Bu yöntemle birçok aile çocuk sahibi olmuştur.

Kısırlık cinsellik problemleri arasında yer almaktadır ve cinselliği olumsuz etkilemektedir. Fakat çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir ve mutlu ve sağlıklı bir şekilde ilişkinize devam edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi ve benzer makaleler için Türkiye Moda Haberleri‘ni takipte kalın.

 

No Comments Yet

Leave a Reply