İlk Buluşma Esnasında Nelere Dikkat Edilmeli

İlk Buluşmada Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İlk buluşma oldukça zorlu bir süreçtir. Bilinmezlikle dolu bu ilk buluşma da karşı tarafta bırakacağınız izlenim büyük önem arz etmektedir. Karşınızdaki etkilemeniz ve buluşmanın devamlılığını sağlamanız gerekmektedir.

İlk buluşmada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İlk buluşmada karşımızdakini etkilemek için neler yapmalıyız? İlk buluşmada ne giyilir? İlk buluşmada ne yapılmalıdır?

  • Buluşma yerine zamanında gelin, geç kalmayın.

Partnerinizi ilk buluşmadan bekletmek hoş bir davranış değildir. Karşınızdaki kişiye kendisini önemsemediğiniz izlenimini bırakır.

  • Mekan seçimine özen gösterin.

İlk buluşmada mekan düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Daha rahat iletişim kurmak adına daha sessiz ve sakin bir yer tercih edebilirsiniz.

  • Göz teması kurmayı ihmal etmeyin.

Çoğu zaman göz teması kurmaktan çekiniriz. Ama ilk buluşma için göz teması kurmak çok önemlidir. Karşınızdaki kişiyi önemsediğiniz ve dinlediğinizin göstergesidir.

  • Gülümseyin.

İlk izlenimde gülümseme çok önemlidir. Doğal ve içten bir gülümseme karşınızdaki kişinin içini ısıtacak ve kendini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Sizinde hem fikir olacağınız üzere ilk buluşmada somurtarak oturmak hiç hoş olmayacaktır.

  • Buluşma süresince cep telefonunuzla ilgilenmeyin.

İlk buluşmada cep telefonuyla oynamanız karşınızdaki kişiyi önemsemediğiniz, sıkıldığınız, görüşmeden memnun kalmadığınız gibi anlamlara gelmektedir ve karşı tarafta olumsuz bir izlenim bırakır. Bu yüzden ilk buluşmada telefonunuzu olabildiğince az kullanmaya, hatta hiç kullanmamaya çalışın.

  • Soru sormaya çekinmeyin.

 İlk buluşmada gergin olmanız çok normal. Ama bu gerginlik tek taraflı değildir. Ortamı yumuşatmak ve stresi azaltmak adına birbirinize sorular sorun. Birbirinizin hakkında yeni şeyler öğrendikçe iletişim kurmanız kolaylaşacaktır.

  • Kıyafet seçerken dikkatli olun.

İlk buluşmada gergin olduğunuzu düşünecek olursak rahat edeceğiniz bir kıyafet seçmek sizin yararınıza olacaktır. Kadınlar kıyafetlerinde dekolteyi abartmamalıdır, erkekler ise takım elbise gibi ciddi elbiselerden kaçınmalıdır. İlk buluşma için aşırı şık ve cesur bir kıyafet seçmek karşı tarafı huzursuz edebilir.

  • Makyajınızı abartmayın.

Karşınızdaki kişiye bakımlı ve hoş görünmek istemenizi anlıyoruz. Fakat lütfen makyajınızı abartmayın. Makyajınızın doğal olmasına özen gösterin.   

İlk buluşmada dikkat edilmesi gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi almak için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret edebilir, bize ulaşabilirsiniz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply