Çalışan Kadınlar İçin İş Kıyafetleri

İş kıyafetleri çalışan hanımların imajını nasıl etkiler? İş hayatında başarılı olmak isteyen kadınlar nasıl giyinmelidir, hangi iş kıyafetlerini seçmelidir? İş hayatında aktif olarak yer alan kadınların gardıroplarında mutlaka olması gereken parçalar nelerdir? Kıyafet tercihi nasıl olmalıdır?

Kadın İş Kıyafetleri

Kıyafet Tercihi:

Çalışan hanımların gardırobunda mutlaka siyah, lacivert ve gri tonlarda pantolon, etek ve ceketlerin bulunması gerekir. Koyu renkler, iş hayatınıza daha ciddi ve resmi bir hava katar. Bu koyu renkleri frapan olmayan gömleklerle kombin yapabilirsiniz.

Gömlek seçiminizde içinizi göstermeyecek ve terletmeyecek gömlekleri tercih etmelisiniz. Pamuklu ya da ipek kumaşlardan yapılan gömleklerle hem şık hem de ciddi bir görünüm elde edebilirsiniz. Çok sık birbiriyle kombin yapılan “siyah takım elbise içine beyaz gömlek” giymeye en kısa zamanda bir son vermelisiniz. Daha dinamik bir duruş için beyaz yerine kırık beyaz, ekru, krem rengi, fildişi rengi gömlekleri tercih edebilirsiniz. İş görüşmesine giderken ya da toplantıya girerken gömleğinizi mutlaka şık bir ceketle tamamlamalısınız.

Son yıllarda elbiseler de takım elbiseler kadar iş hayatında ilgi görmeye başladı. İş hayatınızda tercih edeceğiniz elbise mevsime ve sezon renklerine uyumlu olmalıdır. Elbise boyunun aşırı kısa olmamasına özen göstermelisiniz. Kalem etek elbiseler, midi boy elbiseler iş kıyafetleri için daha uygundur. Şık ve resmi tulumları da iş hayatınızda tercih edebilirsiniz. 

İş Hayatında Ayakkabı Tercihi

Ayakkabı Tercihi:

Aşırı yüksek olmayan topuklu ayakkabılar ve koyu renk ayakkabılar çalışma ortamları için daha uygundur. Çalışırken sizi rahatsız etmeyecek ama bir o kadar da şık görünmenizi sağlayacak ayakkabıları tercih etmelisiniz. Babetler, terlikler, bilekten bağlı ayakkabılar, çok yüksek topuklu ve parlak ayakkabılar İş dünyası için uygun değildir ve kesinlikle ofis ortamlarında tercih edilmemelidir.

İş Hayatında Aksesuar Tercihi

Aksesuar Tercihi:

İş kıyafetlerinize takı ve aksesuarlar ile hareket katabilirsiniz. İnciler iş hayatında kadınlara en çok yakışan aksesuarlardan biridir ve sizi asil, kibar ve saygın biri olarak gösterir. Kol saatleri de sıkça tercih edilen aksesuarlar arasında yer almaktadır. Kıyafetlerinize fularlar ile renk katabilirsiniz ama çok renkli ve desenli olamamasına, ciddiyetinizi bozmamasına özen göstermelisiniz.

İş Hayatı Saç ve Makyaj Tercihi

Saç ve Makyaj:

Saçlarınız her zaman bakımlı olmalıdır. Düz fönlü veya toplu saçlar her zaman daha etkili olmuştur. Saçınız fönlü değilse mutlaka toplamalısınız.

Söz konusu makyaj olduğunda “Azı karar çoğu zarar” atasözünü sakın aklınızdan çıkarmayın. Hiç makyaj yapmamak sizi hasta veya depresif bir ruh hali içinde olduğunuz gibi algılara yol açabilir. Sade, hafif bir makyaj sizi daha enerjik gösterecektir. Makyajınızda gözlerinizi ön plana çıkarın. Çünkü konuşurken kişiler birbirleriyle göz teması kurarlar. Göz makyajınızda kullandığınız renklerin kıyafetleriniz ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

İş kıyafetleri hakkında ayrıntılı bilgili almak için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret edebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply