İş Güvenliği Elbiseleri Hayati Önem Taşır

İş Güvenliği Elbiseleri Nelerdir?

İş güvenliği, çalışan işçilerin iş kazalarına uğramalarını önlemek adına güvenli çalışma ortamı oluşturmak için alınan önlemlerdir. İş güvenliğini sağlamak için iş güvenliği elbiseleri mutlaka çalışanlar tarafından giyilmelidir. İş güvenliğinin amacı; çalışanlara sağlıklı bir ortam sağlamak, çalışma şartlarının olumsuz etkilerinden onları korumak, çalışma verimini arttırmak ve kazları en aza indirip oluşabilecek can ve mal kaybını en aza indirmektir. Peki nedir iş güvenliği elbiseleri?

  • İş Elbiseleri:

Günümüzde birçok sektör iş elbiselerine ihtiyaç duymaktadırlar. Aşçılar, doktorlar, hemşireler, polisler ve birçok meslekte çalışanlar kendilerine özel iş elbiselerini giymektedirler. İş elbiseleri bir firmanın düzenli, tertipli görünmesini ve çalışanlarının güvende olmasını sağlamaktadır. Yapılan işin çeşitliliğine göre iş elbiseleri; mont, tulum, önlük, pantolon, yelek, ceket, kaban, rüzgarlık, yağmurluk, alev almaz ürünler, çizme, baret, galoş, gözlük, çanta, ayakkabı olarak örnek verilebilir. Bu elbiseleri de kendi içlerinde ayırmak mümkündür.

  • Baret:

İş güvenliği elbiseleri olarak kullanılan baretler başı darbelere karşı korumak amacıyla ortaya çıkmıştır. Baretler bir çeşit kask modelidir. Başınızı vurmalara karşı, yukarıdan düşebilecek cisimlerin yaratacağı problemlere karşı korur. Baretler çalışanlar için hayati önem taşımaktadır, mutlaka kullanılmalıdır.

  • İş Eldivenleri:

Ellerin yüksek sıcaklardan, zararlı kimyasallardan, kesiklerden ve diğer tehlikelerden korumak gerekir. Bunun için yaptığınız işe uygun olarak pamuk, deri veya lastik eldivenleri giymelisiniz. Eldiven boyutu da çok önemlidir. Bol eldivenlerin kazalara yol açabileceğini unutmayın. Eldivenler; dikişli, örgülü, kimyasal dayanıklı, kaynakçı eldiveni, bilekli gibi sınıflara ayrılırlar.

  • Ayakkabılar:

Çalıştığınız ortamda, ayağınıza ağır ya da sivri cisimler düşebilir ve size zarar verebilir. Olası kazılardan korunmak için iş ayakkabıları kesinlikle giyilmelidir. Çelik uçlu, kaymayan tabanlı ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Sandalet, terlik gibi açık ayakkabıları atölyede giymeyi tercih etmemelisiniz.

  • İş Gözlükleri:

Gözler; kaynak kıvılcımlarından, toz, buhar gibi etmenlerden korunmalıdır. Bu yüzden yüzünüze gözlerimizi koruyacak bir koruyucu takmalısınız. Bu gözlükler çarpmalara karşı dayanıklı olmalıdır. Yaptığınız işe uygun olarak yüzünüzü de korumanız gerekebilir. Bu durumda yüz siperliği kullanabilirsiniz.

  • İşitme Duyusunun Korunması:

İş yerinde gürültülü bir ortamda çalışıyorsanız koruyucu kulaklık veya kulak tıkayıcı kullanmalısınız. 

  • Solunum Koruma:

Solunum yollarını zararlı maddelerden korumak için tasarlanmıştır. Zararlı gazlardan, buhardan, kimyasal kokulardan, tozlardan, dumandan korunmak sağlık acısından çok önemlidir. Solunum koruma ekipmanları havayı temizleyen ve temiz hava sağlayan olmak üzere iki çeşittir. Toz maskeleri gazlara karşı, gaz maskeleri de tozlara karşı koruma sağlayamazlar. Uygun yerde uygun maske kullanımına dikkat edilmelidir.

İş hayatında artık kadınlarda büyük bir rol almaktadır ve erkeklerin yapabildiği çoğu işi yapabilmektedirler. İş güvenliği elbiseleri, tüm çalışanlar için büyük önem arz etmektedir. İnsan hayatından daha değerli bir şey yoktur. Ayrıntılı bilgi ve benzer makaleler için Türkiye Moda Haberleri‘ni ziyaret etmeyi unutmayınız.

 

No Comments Yet

Leave a Reply