Outdoor Çanta Seçimi

Outdoor çanta, dağcılıkla ilgilenen, kamp yapmayı seven, kendini yollara vuran maceraperest kişilerin eşyalarını taşıdığı geniş çantadır. Bu çantanın içerisinde çadır, uyku tulumu, kıyafet, yiyecek gibi önemli eşyalar bulunur. Tüm bu eşyaları taşımak kolay olmayacaktır. Bu yüzden kendi beden ölçülerinize uygun, dayanıklı ve kullanışlı bir outdoor sırt çantası almalısınız.

Outdoor sırt çantası nedir? Outdoor sırt çantası seçimi nasıl olmalıdır? Erkek ve kadın outdoor sırt çantaları arasındaki farklılıklar nelerdir?

Outdoor Kadın Çanta Seçimi

Outdoor çanta alırken cinsiyetinize uygun olan bir çanta modelini tercih etmelisiniz. Kadın ve erkeklerin anatomik yapıları birbirinden farklılık gösterir. Kas ve iskelet yapısındaki farklılıklar göz önüne alınmadan rasgele bir çanta kullanılırsa, taşınan ağırlık vücuda ve kaslara dengeli bir şekilde dağılmayacaktır. Bu da vücut ağırlık dengesinin bozulmasına, şiddetli sırt ve bel ağrılarına, kaslarda zedelenmelere yol açabilir.

Kadınlar için üretilen outdoor sırt çantalarının genel olarak gövde uzunluğu daha kısadır. Omuz kolonları daha dar ve kısa tasarlanmıştır. Taşıma kapasiteleri daha az ve bel kolonları da daha kısadır.

Outdoor Erkek Çanta Seçimi

Outdoor sırt çanta seçimi yaparken gövde uzunluğunuzu göz önünde bulundurun. Fakat gövde uzunluğu boy uzunluğu ile karıştırılmamalıdır. Doğa sporlarına ilgi duyan kişilerin az da olsa anatomik bilgiye sahip olması gerekmektedir. Anatomik olarak gövde uzunluğunu C7 umuru ile iliak kanada kadar olan uzunluk olarak tanımlayabiliriz. Anatominize uygun çantaya karar verdiğinizde içerisine 15 ila 30 kg arası yük koyarak çantayı sırtlayın. Çantayı ağırlıkla deneyerek çantanın omuz bel kolonlarınıza oturup oturmadığını daha net anlayabilirsiniz. Daha sonra omuz, göğüs ve bel kısmında bulunan kayışları ayarlayın. İlk olarak bel kolonunda bulunan kayıştan başlayın. Bel kolon kayışının iliak kanadına oturduğundan emin olun ve aşırı sıkı olmayacak şekilde kayış sıkılmalıdır. Bel kolonundan sonra omuz kolon kayışını sıkın. Gövdeniz ile kayışlar arasında 45 derecelik açı olmasına dikkat edin. Son olaraksa göğüs perlonu takılıp kayışı sıkılmalıdır.

Outdoor çanta seçimi hakkında detaylı bilgi almak ve benzer makalelere ulaşmak için Türkiye Moda Haberleri’ni takipte kalın

 

No Comments Yet

Leave a Reply