Outdoor Giyim Hakkında Merak Edilenler

Outdoor Giyim

Outdoor giyim, açık havada gerçekleşen tüm aktiviteler için tasarlanmış spor ürünlerini kapsar. Sizi her türlü hava şartından koruyan ve her hava koşuluna uyum sağlayan bu spor ürünleri oldukça kullanışlı ve rahattır.

Outdoor giyim nedir? Outdoor kıyafetler neden tercih edilmelidir? Outdoor ürünleri nelerdir? Outdoor kıyafetler nasıl seçilmelidir? Bu soruları sizler için cevapladık.

Outdoor giyim ürünleri her hava koşuluna uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Doğa sporları ile uğraşanlar için outdoor kıyafetler büyük önem arz ediyor. Ani hava değişimleri, kızgın güneş, fırtına, sağanak yağış, gece gündüz sıcaklık farkları gibi birçok hava olaylarıyla beklenmedik bir anda karşılaşılabiliyor. Bu gibi durumlarda dış etkilere dayanıklı, farklı kumaş tiplerinde, vücudun kuru kalması için nefes alabilen outdoor kıyafetleri tercih ediliyor. Derimizin üzerini kapsayan bu kumaşlar, bizi dış etkilerden koruyacak olan ilk tabakadır ve bu yüzden kıyafet seçimimiz sağlığımızı da etkileyecektir. Bu kıyafetlerle aktivite esnasında kendinizi daha güvende hissedeceksiniz.

Kışlık Outdoor Giyim

Outdoor ürünler iç, orta ve dış olmak üzere üç katmandan oluşur.

İç Giyim: İç giyim teninize doğrudan temas eden kısımdır. Bu yüzden vücuttaki teri emerek cildi kuru tutacak ve hava akışını sağlayacak kıyafetler bu katmanda bulunur. Kıyafet vücudunuzu sarmalı, fakat sizi sıkmamalıdır. Polyester, micro-lite, poliproplen gibi kumaş türleri iç giyimde tercih edilebilir. Ama sentetik ve anti – alerjik özellikli olanları tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.

Orta (Isı) Katmanı: İç giyim üzerine giyilen orta katman kıyafetler, vücut ısımızı arttırmaya yöneliktir. Bu katmanda sentetik ve yün karışımı (polar) kumaşlar tercih edilmelidir. Yazın ise keten tipi kumaşlar tercih edilebilir. Bu katmanın fermuarlı olup kolaylıkla çıkartılabilecek olması spor esnasında sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır.

Dış Katman: Son katmanda kullanılacak kumaşlar, vücudumuzu hava aldırabilecek bir yapıya sahip olmalıdır. Su ve rüzgar geçirmeyen ama nefes aldırabilen kumaşlar tercih edilmelidir. Gore-tex, suplex, versatech, polyester, sympatex, sentetik gibi kumaşlar bu katman için oldukça idealdir.

Outdoor Ayakkabılar

Outdoor ekipmanlarından bir diğeri ise ayakkabılardır. Ayakkabılar su geçirmez nitelikte olmalıdır ve saatlerce yürüseniz bile sizi rahatsız etmeyecek, size ağırlık yapmayacak türde olmalıdır. İç katmanları sentetikten, dış katmaları ise lastik, deri, kauçuk gibi materyallerden oluşur.

Outdoor giyim ürünleri, doğa sporlarında konforu maksimum seviyede tutmak için özel olarak tasarlanmıştır. Son zamanlarda outdoor kıyafetler şehirde de tercih edilmeye başlanmıştır. Outdoor kıyafet seçimini ve kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşın.

 

No Comments Yet

Leave a Reply