Outdoor Mont Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Outdoor mont satın alırken öncelikle yaptığınız sporu, spor yaparken ki hava koşullarını ve harcadığınız eforu göz önüne almalısınız.

Hava Koşullarına Göre Mont Seçimi (Photo by Johannes Andersson on Unsplash)
  • Hava koşullarını baz alarak mont seçimi yapacak olursanız:

-10 derecenin altındaki hava sıcaklığını çok soğuk hava olarak kabul edebiliriz. Çok soğuk havalarda sizi soğuktan koruyacak, hacimli ve daha teknik montları tercih etmenizi öneririz.

-10 derecenin üstündeki hava sıcaklıkları soğuk hava olarak kabul ederiz. Bu havalarda montun dolgusunun çok kalın olmasına gerek yoktur. Bu yüzden bu mont modelleri daha hafif ve kompakttır.

Efor Yoğunluğuna Göre Mont Seçimi (Photo by Logan Weaver on Unsplash)
  • Efor yoğunluğunu dikkate alacak olursak:

Eğer yaptığınız aktivite aşırı efor sarf ettiriyorsa outdoor mont seçiminizi hafif ve az yer kaplayan bir monttan yana kullanabilirsiniz. Az yer kapladığı için kolaylıkla taşınabilir. Böylece doğa yürüyüşlerinizde ya da birkaç gün süren kamp aktivitelerinizde montunuzdan yana herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Kısa süreli ve daha az efor sarf edeceğiniz bir sporla ilgileniyorsanız montun ne kadar yer kaplayacağı pek önemli değildir. Montunuz üzerinizdeyken sporunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Spor yaptığınız günler her zaman günlük güneşlik olmayabilir. Olumsuz hava koşullarını da göz önüne almalısınız. Bu durumda mont tercihinizi su geçirmez bir monttan yana kullanmalısınız. Yaptığınız spora göre outdoor montunuzun su geçirmezlik seviyesine karar verebilirsiniz. Eğer yağmur altında uzun süre spor yapacaksanız kendinizi yağmurdan daha iyi korumak için montunuzun üzerine ek bir yağmurluk giyebilirsiniz.

Outdoor sporları ve ekipmanlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için Türkiye Moda Haberleri‘ni takipte kalın.

 

No Comments Yet

Leave a Reply