Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Geçmişten günümüze o kadar çok film çekildi ki hangi filmi izleyeceğinize bir türlü karar veremiyorum diyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Sizler için mutlaka izlenmesi gerektiğini düşündüğümüz filmleri bir araya getirdik. İşte karşınızda ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken filmler listesi.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler:

 • Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)
Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Yapımı : 1994 – ABD

Tür : Dram , Polisiye , Suç

Süre: 142 Dakika.

Yönetmen : Frank Darabont

Oyuncular : Morgan Freeman , Tim Robbins , Bob Gunton , William Sadler , Gil Bellows

Konu :  Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesini anlatıyor. Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Shawsank Hapishanesi’nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy’nin hapishanede bir arkadaşı da olacaktır: Red. 

 • Başlangıç (Inception)
Başlangıç (Inception)

Yapımı : 2010 – İngiltere , ABD

Tür : Bilim Kurgu , Aksiyon

Süre: 148 Dakika.

Yönetmen : Christopher Nolan

Oyuncular : Leonardo DiCaprio , Marion Cotillard , Joseph Gordon-Levitt , Ellen Page , Michael Caine

Konu : Leonardo DiCaprio bu filmde, çok yetenekli bir hırsız olan “Dom Cobb ” ile karşımıza çıkıyor. Uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu nadir insanlarda görülebilecek yeteneği onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız ? Başlangıç’ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. 

 • Baba I (The Godfather)
Baba I (The Godfather)

Yapımı : 1972 – ABD

Tür : Dram , Suç

Süre: 175 Dakika.

Yönetmen : Francis Ford Coppola

Oyuncular : Al Pacino , Marlon Brando , Robert Duvall , Diane Keaton , James Caan

Konu : 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü anlatır. Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. Bir suikast girişimi, Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce, ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçer. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımlarıyla diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda yöntemleri de değiştirmeye başlar. 

 • Baba II (The Godfather Part II)
Baba II (The Godfather Part II)

Yapımı : 1974 – ABD

Tür : Dram , Suç

Süre: 200 Dakika.

Yönetmen : Francis Ford Coppola

Oyuncular : Al Pacino , Robert De Niro , Robert Duvall , Diane Keaton , James Cana

Konu : Genç Corleone, Amerika’ya yeni gelmiştir. 1917 yılında, New York şehri’nin yerel mafyalarından birinin liderini öldürünce saygınlık kazanır ve korkulan biri haline gelir. Bundan 50 yıl sonra, Michael Corleone, Washington’da senato komitesine aile işleriyle ilgili ifade vermektedir. 

 • Dövüş Klubü (Fight Club)
Dövüş Klubü (Fight Club)

Yapımı : 1999 – ABD , Almanya

Tür : Dram

Süre: 139 Dakika.

Yönetmen : David Fincher, Chon Kye-Young

Oyuncular : Brad Pitt , Edward Norton , Helena Bonham Carter , Meat Loaf , Jared Leto

Konu : Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma… İkinci kuralı: Asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma… Jack, sıradan ve sıkıcı bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla ve hayatını tamamen değiştirecek olan Tyler Durden’le tanışır. Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracaktır. 

 • Kara Şövalye (The Dark Knight)
Kara Şövalye (The Dark Knight)

Yapımı : 2008 – İngiltere , ABD

Tür : Aksiyon , Dram , Suç

Süre: 152 Dakika.

Yönetmen : Christopher Nolan

Oyuncular : Morgan Freeman , Christian Bale , Gary Oldman , Heath Ledger , Michael Caine

Konu : Halk için büyük bir tehdit oluşturan Joker’in ortaya çıkması ile kaosa dönen Gotham Sokakları’nın yeniden kurtarıcılığını üstlenen Batman’in hikayesini konu ediyor. Suç işleyenlerden arındırılan bir yer, bir zaman sonra yeniden tehdit altında kalabilir ve bu tehditten kurtulmak adına keskin bir mücadele verilecektir. Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent bir araya gelerek Gotham Sokakları’nda bu işi kurtarmış olsalar da ansızın ortaya çıkan Joker, işleri fena halde bozar. Joker’in keskin zekası ile baş etmek kolay olmayacaktır. Gotham tekrardan eski karmaşa dolu günlerin eşiğindedir. Batman yeniden kurtarıcılığa soyunurken bir yandan da kendini sorgulamaya başlar. O aslında suçluların sayısını mı azaltıyor yoksa sayısını mı çoğaltıyor?

 • Cesur Yürek (Braveheart)
Cesur Yürek (Braveheart)

Yapımı : 1995 – ABD

Tür : Aksiyon , Biyografi , Dram

Süre: 177 Dakika.

Yönetmen : Mel Gibson

Oyuncular : Mel Gibson , Sophie Marceau , Brendan Gleeson , Catherine McCormack , Brian Cox

Konu : William Wallace, yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya’ya döner. Onun asıl amacı çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürmektir. Çocukluk aşkıyla karşılaşmasıyla başına geleceklerden haberi yoktur. Bir gün İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı olan Murron’a tecavüz etmeye kalkarlar. William, onu kurtaracaktır fakat bu Murron’un ölümüne ve bir dönemin değişimine sebebiyet verecektir.

 • Sevginin Gücü (Léon- The Professional)
Sevginin Gücü (Léon- The Professional)

Yapımı : 1994 – Fransa

Tür : Dram , Gerilim , Suç

Süre: 110 Dakika.

Yönetmen : Luc Besson

Oyuncular : Natalie Portman , Jean Reno , Gary Oldman , Samy Naceri , Elizabeth Regen

Konu : Mathilda, New York’ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kılpayı kurtulur ve Leon’un kaldığı daireye saklanır. Leon ise çok soğukkanlı bir katildir. Ancak Mathilda’ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer. Aslında babalık, arkadaşlık gibi kavramlar ona çok yabancıdır.

 • Başkalarının Hayatı (The Lives of Others)
Başkalarının Hayatı (The Lives of Others)

Yapımı : 2006 – Almanya

Tür : Dram , Gerilim

Süre: 137 Dakika.

Yönetmen : Florian Henckel von Donnersmarck

Oyuncular : Sebastian Koch , Ulrich Mühe , Martina Gedeck , Ulrich Tukur , Martin Brambach

Konu : Alman sinemasının son döneminin en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilen film, iktidarın meşrutiyetini devam ettirebilmek için ülke genelinde kurduğu istihbarat servisini ve bu birim içerisinde önemli bir pozisyonda çalışan ve Bakan tarafından bir sanatçıyı takip etme görevine atanan Yüzbaşı Gerd Wiesler’in karşılaştığı oyunları konu edinir. Wiesler, gözetlediği tiyatro yazarının rejime karşı gelmediğini, şüpheli herhangi bir harekette bulunmadığını görür ve bu görevin altında başka bir amaç yattığını fark eder. Yazarın hayatına her gün daha bir fazla giren Wiesler, zamanla yazara kendisinin bile fark etmediği yardımlarda bulunur; böylece aralarında gizli bir dostluk kurulur.

 • Yağmur Altında (Singin’ in the Rain)
Yağmur Altında (Singin’ in the Rain)

Yapımı : 1952 – ABD

Tür : Komedi , Müzikal , Romantik

Süre: 103 Dakika.

Yönetmen : Gene Kelly, Stanley Donen

Oyuncular : Gene Kelly , Donald O’connor , Debbie Reynolds , Rita Moreno , Cyd Charisse

Konu :  Don Lockwood, kendi yeteneklerini günden güne bileyerek geldiği bu son noktada, nihayet beyazperdenin en çok aranan ve en çok parıldayan yıldızlarından biri haline gelmiştir. Ulaştığı noktada yeri sağlam olan bu ünlü şahsiyetin güvenini kıracak kişi ise aktörleri birer birer reddedecek olan Kathy Selden olacaktır. Don, kendisine yapılanların üstesinden gelir gelmez Kathy’ye aşık olacaktır. Ancak öte yandan da seksi ve bencil Lina Lamont, Don’u kendisi için istemektedir.

 • Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird)
Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird)

Yapımı : 1962 – ABD

Tür : Dram , Gizem , Suç

Süre: 129 Dakika.

Yönetmen : Robert Mulligan

Oyuncular : Robert Duvall , Gregory Peck , Paul Fix , Alice Ghostley , James Anderson

Konu : Ekonomik buhranın hüküm sürdüğü 1930’lar Amerika’sında, Alabama eyaletinde yaşanan gerçek bir olaydan esinlenilmiştir. Film, ırkçılığın şiddetinin son noktaya ulaştığı bu dönemi gerçekçi bir üslupla işliyor. Beyaz bir kadına tecavüz suçuyla tutuklanan siyah bir gencin avukatlığını üstlenen başarılı bir avukat çevresi tarafından şiddetle eleştirilip davadan geri çekilmesi yönünde baskılara maruz kalır. Ancak idealist avukat yolundan dönmeyecektir. 

 • Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life)
Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life)

Yapımı : 1946 – ABD

Tür : Aile , Dram , Fantastik

Süre: 130 Dakika.

Yönetmen : Frank Capra

Oyuncular : James Stewart , Donna Reed , Gloria Grahame , Ward Bond , Argentina Brunetti

Konu : Üst üste gelen olaylar yüzünden iş adamı George Bailey intiharın eşiğine gelmiştir ve köprünün kenarında sallanmaktadır. Tam o sırada Clarence adlı ‘koruyucu melek’ belirir ve George’u intihar düşüncesinden vazgeçirmek için George’a küçük bir oyun oynamaya karar verir. Bu oyunda George eski hayatına geri dönecektir ve George, hayatındaki insanların George’la hiç tanışmamış olsalardı ne şekilde bir hayat süreceklerini görecektir. Bu sıradışı deneyim sonucunda George iyi niyetinden dolayı ne kadar çok insana yardım ettiğini anlar ve hayatının değerinin farkına varır. 

 • Sıkı Dostlar (Goodfellas)
Sıkı Dostlar (Goodfellas)

Yapımı : 1990 – ABD

Tür : Biyografi , Dram , Suç

Süre: 146 Dakika.

Yönetmen : Martin Scorsese

Oyuncular : Ray Liotta , Robert De Niro , Joe Pesci , Lorraine Bracco , Paul Sorvino.

Konu : Gerçek bir hikayeyi konu alan filmde, Henry Hill adında bir gangster, Jimmy Conway ve Tommy De Vito adlı iki arkadaşıyla birlikte bir soyguna kalkışır. Gözleri daha yukarıda olan iki arkadaşı soyguna katılan diğerlerini öldürür ve mafya içinde yükselmeye başlarlar. Bu durum Henry’i olumsuz etkilemiştir ve bu konuda bir şeyler yapması gerekmektedir.

 • Schindler’in Listesi (Schindler’s List)
Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Yapımı : 1993 – ABD

Tür : Biyografi , Dram , Tarih

Süre: 195 Dakika.

Yönetmen : Steven Spielberg

Oyuncular : Liam Neeson , Ralph Fiennes , Ben Kingsley , Embeth Davidtz , Caroline Goodall

Konu : Gerçek bir hayat hikayesini anlatan filmde, Oskar Schindler adlı bir Alman iş adamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor.

 • Prestij (The Prestige)
Prestij (The Prestige)

Yapımı : 2006 – ABD

Tür : Dram , Fantastik , Gerilim

Süre: 130 Dakika.

Yönetmen : Christopher Nolan

Oyuncular : Christian Bale , Hugh Jackman , Scarlett Johansson , Michael Caine , Rebecca Hall

Konu : Birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın hikayesini anlatıyor. 19. yüzyıl sonlarında Londra’da Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdır. Bir gösteri esnasında Julia ölünce Robert, onun ölümünden Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Zaman içinde ikisi de ünlü olurlar ve rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye çalışırlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.

 • Piyanist (The Pianist)
Piyanist (The Pianist)

Yapımı : 2002 – İngiltere , Fransa , Almanya , Polonya

Tür : Biyografi , Dram , Savaş

Süre: 150 Dakika.

Yönetmen : Roman Polanski

Oyuncular : Adrien Brody , Thomas Kretschmann , Roman Polanski , Emilia Fox , Ed Stoppard

Konu : İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu alır. Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın imkansızlaştırıldığı bir dönemde, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır. Varoşlarda tam anlamıyla sefil bir hayat süren müzisyen, diğer halkla birlikte, kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da kahramanca mücadele edecektir. Günü gelip oradan kaçma şansı bulduğundaysa başkentin harabelerine sığınacak, beklemediği bir anda gelen bir yardımla umudunu yeniden kazanacaktır.

Mutlaka izlenmesi gereken filmler listesini sizler için bir araya getirdik. Eğer sizde mutlaka izlenmesi gereken filmler ile ilgili önerilerde bulunmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mutlaka izlenmesi gereken filmler önerisi için Türkiye Moda Haberleri’ni takipte kalın. 

 

No Comments Yet

Leave a Reply