Kırmızı Halı Geleneği

Kırmızı Halı Geleneği

Kırmızı halı törenlerin vazgeçilmezi olduğu gibi bu törenlerde gösterişi ve zenginliği ön plana çıkarmaktadır. Oscar ödül töreni, Altın Küre, Grammy ödül törenleri gibi pek çok büyük kutlamalarda önemli bir nesne olmuştur.

Nedir kırmızı halının tarihi? Ne zaman ve nerede kullanılır? Ödül törenlerde kullanılan bu kilimlerin geleneği nasıl günümüze kadar ulaşmıştır? Törenlerin gözdesi olan bu gelenek nasıl başlamıştır? Neden kırmızı tercih edilmiştir?

Kırmızının gösteriş, şöhret ve zenginliğin rengi olmasının yanında psikolojik bir anlam taşıdığını biliyor muydunuz? Her zaman bütün ilgiyi üstünde toplamayı başaran bu renk aynı zamanda aşkın, tutkunun, heyecanın ve hatta gücün simgesidir. Kan basıncını ve solunumu hızlandırmada etkisi olan al renk heyecanın doruklara çıkması için birebir… Gücün ve iktidarın simgesi olduğu için bu rengi tercih edenlerin girişken ve aktif kişiler olduğu olgusu hemen hemen her insanın zihninde yer etmektedir. Ödül törenlerinde kırmızı halı kullanılması heyecanın doruk noktaya ulaşmasında önemli bir etkendir.

Günümüze kadar ulaşan geleneğe ait en eski kayda göre, Milattan Önce 5. Yüzyılda ortaya çıkmıştır. İlk ortaya çıkışından itibaren sınıf ayrımı yapılarak sıradan insanların kullanması amacı düşünce olarak bile yer edinmemiştir. Antik Yunanistan’da Eshilos’un Yunan mitolojisinden esinlenen Agamemnon oyununda kullanılmaya başlanmıştır. Miken Kralı Agememnon’un karısı Clytemnestra, kocasının Truva Savaşı’nı kazandığını öğrenir öğrenmez bu zaferi kutlamak için kırmızı işlemeli kilim serdirmiştir. Agememnon öncelikle ‘Tanrı değil sadece ölümlü insan’ olduğunu söyleyerek kilimin üzerinde yürümek istemese de sonrasında kabul etmiştir ve kilimde yürümeye başlayarak acıklı bir sonun adımını atmış olur. Bu olay kırmızı halı geleneğinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Kırmızı Halı Geleneği

Kilimlerin tarihte edindiği önemli yerin yanında kırmızı halılar tanrıları, kralları içeren resimlerle süslenmektedir. Bunun sebebi ise kırmızı rengin eski tarihlerden itibaren kraliyet ve aristokrasi ile ilişkilendiriliyor olmasıdır. 192’lerde ilk olarak Hollywood ile anlam kazanmaya başlamıştır. Daha sonra Oscar ödül törenleri, saraylar gibi pek çok mekanda kullanılmaya başlamıştır. Bu gelenek yıllar içerisinde halkın bir çok yıldızı görme şansı elde etmesinde yardımcı olmuştur. 1964’den itibaren törenlerin televizyonlarda yayınlanması ile birlikte kırmızı kilimler dünya çapında odak noktası olmuştur ve yıldızlar geçidi olarak da anılmaktadır. Bu geçiş yıldızların gösteriş fırsatıdır.

Günümüzde Oscar ödül törenleri, Hollywod törenleri gibi pek çok kutlamalarda kullanılan kırmızı halılar yaklaşık olarak 1500 metrekare boyutundadır ve serilmesi iki gün sürmektedir. Bu gösterişin yanında yıldızların medya telaşını da unutmamak gerekir. 360 derecelik kameraların kullanıldığı sahneler için yıldızlar günlerce öncesinden hazırlanmaya başlamaktadır.

 

No Comments Yet

Leave a Reply