Düğün Öncesi Kadın Eğlencesi Kına Gecesi

Kına gecesi, düğün arifesindeki en eğlenceli fakat bir o kadar da karmaşık olan bir organizasyondur. Kına gecesi organizasyonu sırasında her bir kafadan ses çıkabilir ama asıl önemli olan sizin ne istediğinizdir. Modern ya da geleneksel bir organizasyon isteyebilir, hatta bu ikisini harmanlayabilirsiniz.

Kına gecesi nedir? Kına gecesi organizasyonu nasıl yapılır? Kına nasıl yakılır? Kına gecesi organizasyonlarında hangi malzemeler kullanılır? Kına gecesinde hangi müzikler çalınır? Kına gecesinde ne tür kıyafetler giyilir? Bu yazımızda sizler için bu soruları yanıtladık.

Kına geceleri evlenecek olan kızın; ailesi ve yakınlarıyla kadın kadına doyasıya eğlendiği bir veda partisidir ve genellikle düğünden bir veya iki gün önce yapılmaktadır. Kına gecesi organizasyonu kız evi tarafından organize edilir. Kına gecesi ne kadar bir eğlence olsa da çoğunlukla bir hüzün hakimdir. Kına, gelin ve davetlerin eline yakılır. Yakılma amacı evliliğin kutsandığına olan inançtır.

Kına Gecesi Organizasyonu

Kına organizasyonunun en can alıcı kısmı kınanın yakıldığı andır. Gelin bir sandalyeye oturtulur ve yüzü görünmeyecek şekilde başına al (kırmızı örtü) örtülür. Gelinin yakınları bir ellerinde yanan mumları, diğer ellerinde ise kına mendillerini tutarak gelinin etrafında dönerler. Bu esnada acıklı kına gecesi türküsü ‘Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar’ çalar. Bu grubun içerisinde bir kişi kınanın bulunduğu tepsiyi taşır ve gelinin başı etrafında tepsiyi gezdirir. Bu kısım gecenin en hüzünlü ve en duygusal anıdır. Bu kısımda genelde gelinler göz yaşlarına hakim olamazlar. Kına yakılmak için durulduğunda gelin avcunu açmaz, ta ki kayınvalide gelip gelinin avcuna altın koyuncaya kadar. Sonra gelin avcunu açarak kına yakılmasına izin verir ve kına yakılır. Hüzünlü kısım kına yakılmasıyla sona erer ve eğlence kaldığı yerden devam eder. Kına şarkılarının hepsi hüzünlü olmaz. ‘Hepimizin Neşesi Kına Gecesi’ ya da ‘Oy atlıya’ gibi daha hareketli kına gecesi müzikleri gecenize neşe katacaktır. Bu gecede sadece kına ile ilgili müzikler çalınmaz. İstediğiniz tarzda müziği çaldırabilir, doyasıya dans edebilirsiniz.

Kına Gecesi Organizasyonu

Kına gecesi demişken, olmazsa olmaz kına gecesi malzemelerinden söz etmemek olmaz. Kına bu malzemelerin başında geliyor. Hem geline yakmak için, hem de gelen misafirlere dağıtmak için mutlaka alınmalıdır. Misafirlere kınalar dağıtılırken kına kesesine konulur ve kına kutusunda misafirlere sunulur. Bazı yörelerde misafirlere çerez ikramı yapılır. Kına örtüsü, kına duvağı, kına tası, kına tepsisi, kına mumu, kına eldiveni, kına el gülü ve mumu kına malzemeleri listesinin başında yer alır. Siz bunlara kına hediyelik eşyalarını da ekleyebilirsiniz.

Kına Gecesi Kıyafeti

Son olarak da kına gecesinde giyilen kıyafetlerden kısaca bahsedelim. Kına gecelerinde gelinlere genellikle geleneksel kına kıyafetleri giydirilir. Kına kıyafetleri, kınanın yakılacağı mekana ve organizasyonun büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.Görkemli bir kına gecesi yapılacaksa, işlemeleri daha yoğun, nakışlı ve kabarık modelleri tercih edebilirler. Kıyafetin gösterişli olması tek başına yeterli değildir. Takı ve aksesuarlarınızda da aynı ihtişamı yakalamalısınız. Kına elbiseleri bindallı ya da kaftan olabileceği gibi şık bir abiyede olabilir. Tercih tamamen organizasyonu nasıl istediğinizle ilgilidir.

Kına gecesi organizasyonu geçmişten günümüze ulaşan oldukça köklü bir gelenektir. Zamanla daha modern organizasyonlar karşımıza çıkabilmektedir. Bu yazımızda daha çok geleneksel kına gecesi organizasyonundan bahsettik. Benzer makaleler için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

 

No Comments Yet

Leave a Reply