Dünyaca Ünlü K-POP Grupları

K-POP Korean Pop’un kısaltılmış halidir ve kısa bir süre içinde tüm dünyayı etkisi altına almayı başarmıştır. Güney Koreli şarkıcıların grup olarak sahne aldıklarını ve dinleyicileri hem şarkılarıyla hem danslarıyla büyülediklerine şahit oluyoruz.

K-POP nedir? Neden bu kadar sevildi? Popüler K-POP grupları nelerdir? En bilindik şarkılar hangileridir?

İşte karşınızda dünyaca ünlü K-POP grupları ve grup üyeleri:

Big Bang
  • Big Bang

İlk olarak 2006 yılında çıkış yaptılar ve birçok hit şarkıya imza attılar. “Lies”, ”Haru Haru”, ”Sunset Glow”, ”Bad Boy”, “Tonight”, “Tell Me Goodby” bunlardan bazılardır. Grup 5 üyeden oluşmaktadır ve bunlar; G-Dragon, T.O.P, Seungri, Taeyang, Daesung’dur.

SHINee
  • SHINee

2008 yılında kurulan SHINee Güney Koreli 5 erkekten oluşmuştur. Grup üyeleri; Onew, Jonghyun, Key, Minho ve Taemin’dir.  İlk çıkış şarkıları ise “Replay”dir. Toplamda 9 full albüm çıkarmıştır. Bunların 5’i Korece, 4’ü Japoncadır.

EXO
  • EXO

EXO Koreli 9 erkekten oluşan bir gruptur. Grup üyleri; Xiumin, Suho, Lay, Baekhyun, Chen, Chanyeol, D.O., Kai, Sehun’dur. Grup 2011 yılında oluşturulmuş, 2012 yılında “XOXO” albümüyle ilk çıkışını yapmıştır.

BTS
  • BTS

BTS, bir diğer adıyla Bangtan Boys 2013 yılında müzik yapmaya başlamıştır. 7 kişiden oluşmuş bir gruptur. Grup üyeleri; Jin, Suga, J-Hope, Rap Monster, Jimin, V, Jungkook’dur. İlk albümleri “2Cool 4Skool” dur ve ilk çıkış şarkıları “No More Dream”dir. Yazdıkları şarkı sözleri, dansları ve doğaçlama rableriyle kısa sürede ilgi odağı haline gelmeyi başardılar.

Got7
  • Got7

7 kişiden oluşan grubun üyelerinin isimleri; JB, Jinyoung, Mark, Jackson, Youngjae, Yugyeom ve Bambam’dır. 2014 yılında “Girls Girls Girls” adlı şarkı ile çıkış yapmışlardır.

Seventeen
  • Seventeen

13 kişiden oluşan grup ilk olarak 2015 yılında çıkmıştır. S.Coups, Jeonghan, Joshua, Jun, Hoshi, Wonwoo, Woozi, DK, ingyu, The8, Seungkwan, Vernon, Dino adlı grup üyelerinden oluşmuştur.

Twice
  • Twice

2015 yılında çıkış yapan 9 kişiden oluşan K-POP kız grubudur. Grup üyelerini isimleri; Nayeon, Jeong-yeon, Momo, Sana, Jihyo, Mina, Dahyun, Chaeyoung, Tzuyu’dur. İlk çıkış şarkıları ise “Like OOH – AHH”dır.

GFRIEND
  • GFRIEND

2015 yılında çıkış yapmıştır ve 6 kız üyesi vardır. Üyelerin isimleri; Sowon, Yerin, Eunha, Yuju, SinB, Umji’dır. İlk olarak “Season of Glass” ile çıkış yapmışlardır.

K-POP şarkıları İngilizce ve Korece kelimeler içermektedir ve şarkı isimleri genellikle İngilizce’dir. K-POP hakkında daha ayrıntılı bilgi için Türkiye Moda Haberleri’ni takipte kalın.

 

No Comments Yet

Leave a Reply