En Etkili Zayıflama Yöntemleri

Sağlıklı bir yaşam, doğru beslenme alışkanlığı edinmekten geçer. Beslenme alışkanlığınızı, yaşam tarzınız haline getirmelisiniz. Kısa süren bilinçsizce yapılan diyetlerin size hiçbir yararı bulunmamaktadır. Kilo vermek için uzun süre aç kalmak hiç mantıklı değildir. Sağlıksız bir şekilde başta kilo vermeye başlasanız bile, sonrasında verdiğiniz kiloları tekrar almaya başlayacaktınız. Peki ne yapmalıyız? Yemeğe karşı bakış açımızı değiştirmeliyiz ve yaşam boyu sürecek, kalıcı bir beslenme alışkanlığı kazanmalıyız. En etkili zayıflama yöntemleri arasında neler vardır? 

En etkili zayıflama yöntemleri nelerdir? Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için neler yapmalıyız? Zayıflama yöntemleri nelerdir? Zayıflamak için ne yapılır? Kilo verme yolları, kilo verme yöntemleri, kilo verme taktikleri nelerdir? Kafanızda bu tür sorular varsa ve bu sorulara cevap arıyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Bol Su İçmelisiniz
  • Bol su içmelisiniz.

Bol su içmek metabolizma hızını arttırır ve kalori yakmanıza yardımcı olur. Böylece daha kolay kilo verebilirsiniz. Yemekten önce su içmeye özen göstermelisiniz. Yemekten önce içilen bir bardak su, size tokluk hissi vererek aşırı yemek yemenizi de engelleyecektir.

Kahvaltı Yapmayı İhmal Etmeyin (Photo by Dan Gold on Unsplash)
  • Sabah kahvaltısını ihmal etmeyin.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıda simit, poğaça gibi besinlerden kaçınmalı, bunun yerine kahvaltıda yumurta tüketmeye özen gösterin. Yumurta tokluk hissi vererek gün içerisinde daha az kalori almanıza ve vücut yağ oranının azalmasına neden olur. Ayrıca kahvaltıda yarım avokado tüketebilirsiniz. Avokadoda kilo vermeye yardımcı bir besin kaynağıdır.

Yeşil Çay Tüketin
  • Yeşil çay tüketin.

Yeşil çaylar antioksidan bir özelliğe sahiptir. Kafein ile birlikte tüketildiğinde yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırarak etkili bir biçimde kilo vermenize yardımcı olur.

Şeker Tüketimini En Aza İndirin
  • Şekerli gıda tüketimini en aza indirin.

Şeker, kilo almadaki en önemli etkenlerden biridir ve birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Yapay tatlandırıcılardan uzak durup, şeker ihtiyacınızı doğal yollar ile karşılamalısınız. Hurma hem tokluk hissi verir hem de şeker ihtiyacınızı karşılar.

Porsiyonları Kontrol Altına Alın
  • Porsiyonlarınızı kontrol altına alın.

En etkili zayıflama yöntemleri arasında porsiyon miktarı büyük önem arz ediyor. Tabağınızın dolu görünüp tatmin olmak için, küçük tabakları tercih etmelisiniz. Bu sayede dolu dolu yemiş olsanız da aşırıya kaçmamış olursunuz.

Daha Fazla Hareket Edin
  • Daha fazla hareket edin.

Spor salonuna gidecek zaman bulamıyorsanız, gün içerisinde daha çok hareket etmeye çalışın. Yürüyen merdivenler ya da asansör yerine merdivenlerden çıkmayı tercih edebilirsiniz. Yakın mesafelere arabayla gitmek yerine yürüyerek gidebilirsiniz.

Yiyecekleri Çok Yavaş Çiğneyin
  • Besinleri yavaş ve çok çiğneyin.

Yemekleri yavaş yemek, besinleri uzun süre çiğnemek beyne tokluk hissinin gitmesine neden olur. Bu daha az yemek yemenize dolayısıyla daha az kalori alıp zayıflamanıza yardımcı olur.

Sebze ve Meyve Tüketin
  • Sebze ve meyvelerle beslenin.

Sebze ve meyvelerin büyük çoğunluğu sudan oluşur ve düşük kalorilidirler. Sebze ve meyve tüketiminde hiçbir sakınca yoktur. Tabii porsiyonunu abartmamak şartıyla.

Lifli Besinleri Tüketmeye Özen Gösterin
  • Lifli besin tüketmeye önem gösterin.

Lifli besinler sindirimi kolaylaştırır ve uzun süreli tokluk hissi vererek kilo vermenize yardımcı olur.

Akşam yemeğini geç saatte yemeyin.

Akşam yemeğinde çok kalorili gıdalar tüketmemeye özen göstermelisiniz. Unutmamalısınız ki akşam yemeğinden alacağınız kalori, gün içerisinde aldığınız toplam kalorinin yüzde 25’i kadar olmalıdır. Daha rahat bir uyku için gece yatmadan en az 2 saat önce tüm yeme işlemi tamamlanmalıdır.

En etkili zayıflama yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret etmeyi unutmayınız.

 

No Comments Yet

Leave a Reply