Karın Bölgesindeki Yağlar Neden Erimez?

Karın Bölgesindeki Yağlardan Kurtulma Yolları

Karın bölgesindeki yağlar olumsuz bir görüntü oluşturması ve hareket yeteneğini kısıtlaması gibi nedenlerden dolayı herkesin korkulu rüyası haline gelmiştir. Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak düşünüldüğünün aksine oldukça zahmetli bir süreçtir. Doğru beslenme, düzenli ve doğru bir şekilde egzersiz yapma bu süreçte büyük bir öneme sahiptir. Tüm bunları uygulamanıza rağmen bir türlü karın bölgenizdeki yağlardan kurtulamıyorsunuz bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Düzenli Uyuyun

Düzenli uyuyun

Uyku düzeninizin olması, günlük sekiz saat uyumanız karın bölgenizdeki yağlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Uykusuz kalmanız sizi yorgun ve bitkin bırakacaktır. Bu durum vücutta stres olarak algılanacaktır ve vücutta kortizol hormonu üretimini tetikleyecektir.

Stress Kilo Vermenizi Zorlaştırır

Stresten uzak durun

Stresin birçok hastalığa neden olduğunu biliyoruz. Peki stresin yağ yakmayı engellediğini biliyor muydunuz? İnsan stres altındayken vücuttan kortizol hormonu salgılanır. Bu hormonda karın bölgesindeki yağların üretimini hızlandırır, karın ve bel bölgesindeki yağ miktarını arttırır.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Su içmeyi unutmayın

Kilo vermek için su içmeniz şart. Su vücudunuz yapı taşıdır. Günde 1.5, 2 litre su içmek daha hızlı kilo vermenizi ve incelmenizi sağlayacaktır. Su içmediğiniz taktirde vücudunuz susuz kalacak ve strese girecektir. Stres eşittir Kortizol hormonu. Kortizol hormonu eşittir göbekte yağlanma.

Paketlenmiş Hazır Gıdaları Tüketmekten Kaçının

Paketlenmiş gıdalardan uzak durun

Cips, kraker, bisküvi gibi paketlenmiş gıdalardan ve kola, fanta gibi asitli içeceklerden uzak durun. İşlenmiş besinler vücudunuzda enflamasyona neden olmaktır. Enflamasyon, vücut hücre hasarına neden olan etkenleri ve bunlara bağlı olarak oluşan hasarlı hücre ve dokuların temizlenmesini ve tamir edilmesini engeller. Bu da size göbek yağları olarak geri döner. Bu tür besinleri tüketmeniz sağlığına zarar verdiği gibi karın ve bel bölgesindeki yağlardan kurtulmanızı da zorlaştıracaktır.

Düzenli Olarak C Vitamini Tüketin

C vitamini tüketin

C vitamini bağışıklık sisteminizi arttırarak sizin daha zinde olmanızı sağlarken, aynı zamanda vücuttaki kortizol hormonunun salgılanmasını engeller, karın ve bel çevresindeki yağların yakılmasını hızlandırır. Gün içerisinde mutlaka C vitamini tüketmeliyiz. C vitamini içeren besinler; portakal, greyfurt, mandalina, limon, kivi, çilek, maydanoz, yeşil biber, ıspanak, brokoli, soğan, roka, kırmızı lahana, bezelye, karnabahar, tere, kuşburnu, yaban mersini, taze fasulye…

Yaşınız ilerliyor

Yaş ilerledikçe yani yaşlandıkça metabolizma hızı düşmeye başlıyor. Bu da eskisi kadar hızlı kilo veremeyeceğiniz anlamına geliyor. Eğer yaşınızın 40 yaşın üzerindeyse kilonun karın ve bel bölgesinde daha sık olduğu ve yağlanmaya sebebiyet verdiği gözlenmiştir.

Karın bölgesindeki yağların bir an önce azalması ve hayalini kurduğunuz vücuda kavuşmanız dileğiyle. Benzer makaleler için Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply