Zayıflamak İstiyorum Diyenlere Müjde

‘Zayıflamak istiyorum’ terimi insanların sürekli araştırıp, sordurup, güzel sonuçlar elde etmek için en iyisini olduklarını düşündükleri diyete başlatır. Fazla kiloların insanı mutlu etmesi çok nadir olur. Bunlar da aslında gerçek mutluluk değildir. Çünkü hem sağlıklı değilseniz hem de istediğiniz görünümde değilseniz mutlu olmak mümkün olmaz. İstediğiniz elbiseye sığmak, zarif olmak, sağlıklı olmak bunların olması özgüveninize de zarar gelmesini engeller. Ağır olmayan bir yaşam tercih etmek her açıdan sizi huzurlu yapar. İdeal kilonuzda olmanız sizin kuş gibi hafif hissetmenizi de sağlar.

Kilo ve boyunuzla hesaplama yaptınız ve ideal kiloda değilim, fazla kilolarım var ve zayıflamak istiyorum diyorsanız, büyük istekle peki ben nasıl zayıflarım diyorsanız: Bugüne kadar araştırıp-soruşturup her şeyin harmanlanmış halini sizin için topladık. Diyet yaparken öncelikle şu unutulmamalıdır. Zararlı besinlere karşı olan alışkanlığınızı direk bırakmamalısınız, yavaş yavaş azaltarak sağlıklı bir beslenme alışkanlığı da elde etmiş olacaksınız. Yarın diyete başlayalım mı?

 -Öncelikle zayıflayacağınıza inanmalısınız ve inanmak yapmanın yarısı olduğunu bilmeniz gerekir. Motivasyonunuzun büyük bir gücünü bu inançtan alacaksınız kalanını ise kilo verdikçe. Artık zihnen hazır olduğumuza göre diğer adımlara geçelim.

-Sabah kalktınız önce bir bardak biraz soğuk su için. Bu hem metabolizmanızın hızlanmasını hem de toksinlerin atılmasını sağlar. Sonra güzel bir kahvaltı yapın ve tabiki kızartmalara dikkat edin ve 1 yumurta yemeniz sabah için protein ihtiyacınızı karşılayacağını unutmayın.

Kahvaltı En Önemli Öğündür

-Kahvaltı yaptık, zaman geçti ve öğlen olmadan bir açlık hissettik. Bir meyve mesela muz yiyebilirsiniz. Bu arada çok önemli bir detay daha var: Günde 2 ile 4 litre arası su tüketmek gerekir. Bu hem özellikle böbrek sağlığınız hem de zayıflama amacınız ve daha sonra da ideal kilonuzu korumanız için şart. Hem suyun vücutta yaptığı güzellikleri saymakla bitiremeyiz, mesela mutlu hissetmenize bile sebep olan kimyasal etkiye sahip ki gerisini siz düşünün.

-Öğle yemeğini kahvaltıdan birazcık daha hafif tutun ki zaten akşam yemeği ile öğle yemeği arasında ara öğün olarak 1 paket değil de 1 avuç olması koşulu ile kuruyemiş yiyebileceksiniz.

-Akşam yemeği tüm gün yemeğinin ¼ olacak şekilde olmalı ve 7 gibi yemiş olmanız iyidir. Evet erken ve evet gece içiniz kazınacak gibi olacak bunun için de siz yarım haşlanmış patates ya da 1 bardak süt ya da yeşil besinler tüketebilirsiniz. Geç saatte yemek uykunuzu da bozar çünkü metabolizmayı hızlandırmış olacaktır.

Spor Yapmayı İhmal Etmeyin

-7 ile 9 saat arası düzenli uyku da kilo vermenize yardımcı olur. Çünkü uyurken de metabolizma düşük seviyede de olsa çalışır.

-Spor yapmanız da çok önemli bir detay. Sabah ya da akşam 40 dakika yürüyüş de olur. Yok ben spor yapamam diyorsanız ev işlerinde annenize yardım edin ya da açın müziğin sesini (tabi komşular rahatsız olmasın) dans edin, ya da 5-10 dakika içeride ip atlayın. Hareket etmeniz, tartıda su ve kas kaybetmeniz yerine kilo vermenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Edinilmeli

-Cips, kola, fazla yağlı yemek ve besinlerden de eğer çok bağımlıysanız günden güne azaltarak bırakmanız hem kolesterol gibi sağlığınızı korumanızı hem de sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmanızı hem de kilo verip mutlu olmanız sağlar.

-3 kiloyu 1 hafta değil de 1 ayda vermeniz daha yararlı olacaktır çünkü onu tekrar geri almayı zorlaştıracaktır. Kısa vadede değil de uzun vadede yani hem geleceğe yatırım olarak da düşünebilirsiniz ki kilo vermek sizin için çok daha iyi sonuçlar verecektir.

Kime derseniz deyin: ‘Sanki kilo vermişsin’ sanırım bundan mutsuz olan sadece cılız insanlardır diğer herkesi mutlu eder. Bir taşla 2 kuş: zayıflamak istemek = Hem mutlu hem de sağlıklı olmak istemek.

Sizde zayıflamak istiyorum diyorsanız Türkiye Moda Haberleri’ni ziyaret edebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply